background

HoryZonty

Festival HoryZonty

18 dôvodov prečo prísť na HoryZonty

Divider Image

K zahájeniu 18. ročníka festivalu HoryZonty chýba už len krôčik... Tu je 18 dôvodov prečo prísť.

Deň prvý – štvrtok

 

 • Festival začína. Prvý krát zaznie festivalová zvučka. Peťo Kotrha, ďakujeme za ňu!
 • Gustov Americký sen – film, ktorý okrem príbehu odvážneho dôchodcu Gusta, ponúka aj zaujímavý geografický exkurz, prevedie nás rôznorodými prírodnými podmienkami, podnebnými pásmami, nadmorskými výškami, kultúrami a spoločenskými zaujímavosťami krajín, cez ktoré prechádza Pan American Highway, najdlhšia cesta sveta. Príde aj hlavný predstaviteľ filmu Gustáv Stibrányi – sedemdesiatnik, ktorý absolvoval trištvrte roka dlhé putovanie na elektrobicykli (a to nie je až také jednoduché, ak nie je kde dobiť batériu). Gustáv nám naživo dopovie to, čo sa nezmestilo do filmu.
 • Hneď prvý deň sú pripravené aj výborné horské filmy – v jednom sa lyžuje z osemtisícoviek, druhý predstaví špičkový lezecký výkon. Nebude chýbať ani film o Slovensku. Krátky, ale krásny. Jozef Dovičin má pre Slovensko cit. A nasleduje ešte niečo, čo chytí za srdce. Tri bicykle a jedna trojkolka. Deväť kolies. Dojímavý ľudský príbeh o jednej šťastnej rodine, kde majú dospelí i deti v hodnotách viac než jasno. Film o súdržnosti a láske, no chýbať nebudú ani kúsky na cyklotrailoch.

Piatok popoludnie – blok 1

 •  Piatkový popoludňajší blok je nenápadný, no aj tu nájdete perfektné filmy. Ak nestíhate úplný začiatok kvôli škole alebo práci, stojí za to prísť aj počas bloku, je čo pozerať. Prvý blok bude trvať bude minimálne do 18-ej hodiny. O 14:30 začíname záchranou nosorožca (o zmysluplných aktivitách pre prírodu podľa nás treba hovoriť), pokračujeme pohodovou jarnou lyžovačkou, po ktorej nasleduje skutočné dobrodružstvo na morských kajakoch, 100 kilometrový pochod pevninou a vylezenie z mora vystupujúcej skalnej steny (režisér Alastair Lee je zárukou kvality!!!).
 • Ešte pred prestávkou môžete nahliadnuť do zákulisia festivalu okom kamery Denisa Matúša, ktorý minulý rok sprevádzal organizátorov HoryZontov počas festivalových príprav. Film prináša vyjadrenia tých, ktorý festival pripravujú, hostí a zaujímavé zábery na festivalový mikrosvet a jeho osadenstvo, vrátane návštevníkov. Možno ani neviete, že ste vo filme : ) Ak vás zaujíma, ako vyzerá jeho filmový režisér naživo, budete mať príležitosť spoznať Denisa Matúša, ktorý uvedie svoj film o festivale.
 • Po prestávke príde na rad jeden z najlepších filmov – francúzsky jaskyniarsky film o mega dobrodružstve v tme, blate a vode 900 metrov pod zemou!
 • Po ňom si prídu na svoje milovníci horskej cyklistiky. Ktovie možno práve film Tri odtiene Pyrenejí bude inšpiráciou k objavovaniu cykloalpinizmu v krásnom a rôznofarebnom pohorí na severe Španielska. V rámci besedy na divácke otázky rád odpovie bajker a režisér v jednej osobe, Jaro Tešlar.

Piatok večer  – blok 2

 • Bude sranda. Okrem nej aj Rwanda, Uganda a ďalšie africké krajiny, ktorými prešiel Tomáš Vejmola – cestovateľ na tuk-tuku. Medzi dobrodruhmi má vysoký kredit, lebo vybrať sa takú diaľku na TOMTO dopravnom prostriedku chce naozaj odvahu ; )
 • Uvidíte aj dve tak trochu rozprávky – španielsky animák o etických dilemách horolezcov a vtipný filmík o  Klaudii Medlovej, slovenskej snowboardistke (ale mohla by byť aj herečka, posúdite sami).
 • Zistíte tiež, akú zmenu do života detí v malej dedinke v Indii prinesie skatepark (film Janwaar si získal aj našu festivalovú filmovú prekladateľku, Kristínu).
 • Až tri filmy v tomto bloku uvidíte ako prví na Slovensku! V slovenskej premiére to bude výborný film Kanadou zo severu na juh o najväčšej kanadskej expedícii, aká bola kedy uskutočnená, druhým bude snímok minuloročného víťaza Grand Prix Matta Pycrofta a do tretice film o ekologickom prechode Rakúskom na nafukovacích člnoch, padákoch a po vlastných.

Sobota – popoludnie – blok 1

 

 • Po dopoludní plnom sprievodných akcií v centre meste sa pohodne usadíme do kresla v kinosále a vyberieme sa na filmovú expedíciu do najodľahlejších oblastí amazonského pralesa, potom sa spolu s najlepším českým horolezcom súčasnosti presunieme na horu K1 a filmovú mozaiku doplní dokument o najlepšej slovenskej skialpinistke Mariane Jagerčíkovej.
 • Stále nažive. Tento film je oveľa viac ako len „lezecký film“. Je to silný príbeh o láske, strate, utrpení aj zdraví, o športe, ktorý pomáha. Príbeh, ktorý môže pomôcť každému, kto prechádza čímkoľvek, a inšpirovať tých, ktorí sú pripravení na túto príležitosť.
 • Po talianskom filme sa zavesíme s partičkou Francúzov na paraglajdy prekonať svetový výškový rekord, zhora uvidíme kus nádhernej krajiny a poťahujúc šnúrkami padákov (znie to jednoducho) sa popreháňame pomedzi niekoľkotisícové štíty.
 • Nakoniec nás čaká film Štefan a po ňom jeho samotný predstaviteľ Štefan Karak, 72-ročný ultrabežec, ktorý sa na pódiu predstaví spolu s režisérom filmu Jakubom Varinským. Štefan verí, že človek by mal robiť veci, ktoré mu robia radosť – on ju našiel v rodine a pohybe a pohybu vďačí aj za to, že prekonal veľké problémy s chrbticou. Je príkladom toho, že aj v zrelom veku sa dá športovať.

Sobota večer- blok 2

 

 • Posledný festivalový blok zahájime behom v Antarktíde a odtiaľ je už tematicky blízko ku špecifikám zemskej atmosféry. Plynulo tak premostíme ku vzácnej hosťke z krajiny našich západných susedov, známej meteorologičke a moderátorke – Alene Zárybnickej. Známa mediálna tvár a odborníčka na atmosférické javy predpovedá počasie nielen pre divákov českej televízie, ale aj pre horolezcov, podnikajúcich expedície do najvyšších hôr sveta. Okrem toho je aj športovkyňou, a nebojí sa ani výšok – dvadsať rokov sa venovala športovému lietaniu. Má blízko k horám – skialpuje, jazdí na horskom bicykli, a ako sama hovorí, rada sa nechá vytiahnuť na nejaký kopec. My v tíme sa tešíme (veľmi veľmi veľmi), že Alenka prijala naše pozvanie a vôbec, že jej nabitý kalendár jej to dovolil. Veríme, že ona aj vy, diváci, si užijete našu festivalovú atmosféru!
 • Po prestávke sa dozviete mená víťazov filmových ocenení udelených porotou. O cene diváka môžete rozhodnúť až do konca festivalu. Na druhý deň sa na stránke dozviete mená 10-tich divákov – výhercov diváckej ankety. O bohaté ceny sa pričinili naši sponzori, za čo im aj na tomto mieste srdečne ďakujeme.
 • No a aby toho nebolo málo, pridáme ešte tri filmy. Uvidíte, že kráčať po lane sa dá aj medzi letiacimi balónmi, ľahkosť a radosť zo života na lyžiach prinesie krátky snímok Šťava a večer zavŕšime dielom velikána slovenskej dokumentárnej tvorby Pavla Barabáša. Film Veľký kaňon predstaví splavovanie troch divokých riek sveta. A ak ešte budete vládať a budete mať chuť a otázky k filmu, rád vám na ne odpovie jeden z aktérov – kamarát a súputník Pavla Barabáša na expedíciách – Miroslav Dušek.

Tak. Toto a ešte viac, čo sa sem už nezmestí (lebo už by to nebolo 18) sme pre vás pripravili tento rok. Vdýchnite festivalu život. Je váš. Príďte a užite si ho. : )