Workoutová prezentácia Sloboda na hrazdách

Workoutová prezentácia Sloboda na hrazdách

10. novembra 2018 sa v zátoke pokoja kombinovali viaceré sprievodné podujatia festivalu HoryZonty, pri ktorých sa vyšantili deti aj dospelí. Po minuloročných pozitívnych ohlasoch znovu veľkú pozornosť pritiahol pumptrack, slackline a novinkou bolo postavené mini work-outové ihrisko, ktoré postavila trenčianska work-outová skupina Born to Trick. Hlavným dôvodom bol náš hosť Denis Kučera, ktorý prišiel jednak predviesť svoje schopnosti a k tomu porozprávať o svojom živote, o tom, ako sa žije mladému človeku na vozíku. Denis Kučera prekonal v 12-tich rokoch ťažké ochorenie ktorého liečba spôsobila to, že ostal na vozíku.

Vďaka rehabilitáciám zosilnel a postupne sa začal zaoberať rôznymi štýlmi cvičenia až došiel k work-outu. Tento ho očaril najmä filozofiou, kde človek pracuje s vlastným telom, čo vlastne zodpovedá aj rôznym formám rehabilitácie, ktoré podstúpil. Work-outová komunita v Seredi ho hneď prijala a od začiatku mu pomáhala.

Kľúčový človek, ktorý bojoval spolu s Denisom od začiatku bola jeho mama, ktorá mu obetovala 17 rokov života, kedy sa venovala jemu a neskôr jeho mladšiemu bratovi, spoločne dokonca vyštudovali vysokú školu. Jeho mama sa ho vždy snažila integrovať, t.j. Denis chodil do bežných škôl, kde sa občas potýkali s problémami bezbariérovosti, ale ako sám povedal, nemá problém prekonať akékoľvek prekážky. To koniec koncov predviedol aj na hrazde, kde spolu s chalanmi z Born to Trick predviedli napr. aj vlajku na „živej opore“, Dominik vytváral oporu, na ktorej Denis predvádzal vlajku. Denisove predstavenie na hrazde prilákalo mnoho ľudí, ktorí prišli do Zátoky pokoja nielen kvôli nemu, ale aj kvôli ďalším podujatiam. Po prezentácii, na ktorej sa zúčastnilo približne 50-60 ľudí, rozpovedal svoj príbeh a začala sa diskusia, kde sme prebrali rôzne oblasti – od priebehu liečby a rôznych alternatívnych pokusoch, akceptácie komunitou, školou, priateľov, cez skúsenosti s „bezbariérovosťou“ miest a aj ľudí, až po plány do budúcnosti. Denis svojím nasadením a optimizmom ukazuje, ako je potrebné sa dívať na „obmedzenie“, ktoré treba prekonávať alebo až ignorovať. Pomaly sa osamostatňuje, býva s priateľkou, prezentuje svoje work-outové schopnosti na súťažiach, a z koníčka natáčať rôzne videá sa postupne začína črtať aj úspešné povolanie.