Viliam Bendík
rozhovor k filmu „Nájdem odvahu“

„Život dokáže často spájať zaujímavých ľudí a zaujímavé príbehy. Snažím sa ich prepojiť vo svete filmu a ukázať, že hory, beh aj samotný život píšu čarovné scenáre. Stačí si nájsť ten svoj.“

Meno filmára Vila Bendíka sa s festivalom HoryZonty spája od roku 2016. Vtedy jeho film 12CH Vysoké Tatry Trail o priateľstve dvoch ultrabežcov a ich spoločnom projekte vo Vysokých Tatrách, upútal návštevníkov festivalu najviac zo všetkých neprofesionálnych filmov a Vilo si z Trenčína hneď na prvý pokus odniesol Cenu diváka.

Jeho ďalší film, Kroky na hrane, vznikol v rámci projektu o ultrabežcoch, ktorí sa rozhodli pripomenúť príbeh z druhej svetovej vojny – útek Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera z koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Film na HoryZontoch 2017 okrem Ceny Diváka získal aj cenu Grand Prix.

Z prostredia ultrabehu je aj ďalší Bendíkov film, Značkár, snímok z roku 2019 o otcovi, ktorý vďaka ultrabehu našiel cestu späť k vlastnému synovi. Príbeh Paliho Urbaníka, ktorý zabehol na svoje 70-te narodeniny 144 kilometrový ultramaratón, oslovil divákov aj porotu nielen v Trenčíne, ale aj v Poprade, kde získal na Medzinárodnom festivale horských filmov Čestné uznanie poroty.

Tento rok Viliam Bendík na našom festivale predstaví svoj najnovší film Nájdem odvahu. Slovenská ultrabežkyňa Lenka Vacvalová sa v ňom odhodláva zabehnúť najdlhšiu turistickú trasu na Slovensku – 770 km z Dukly do Devína s prevýšením viac ako 31 km. Zakladá TÍM ODVAHY na pomoc deťom s rakovinou a v máji 2019 vyráža z Duklianskeho priesmyku. Na Ceste hrdinov SNP jej pomáhajú skutočné príbehy iných žien. Odvážnych žien, ktoré na sklonku 2. svetovej vojny, vo svojom detskom veku stáli tvárou v tvár smrti počas Slovenského národného povstania a museli hľadať odvahu v situáciách, ktoré si dnes nevieme ani len predstaviť. Lenka nakoniec zažije uprostred nádherných slovenských hôr to najcennejšie – ľudskú dobrotu a spolupatričnosť.

„Nie veľké hrdinstvá, ale všetky tie malé skutky, ktorými dokážeš pomôcť iným, ťa urobia hrdinom. A svet lepším miestom pre život.“

Viliam Bendík

Viliam Bendík

/ vizitka

Viliam Bendík (47) žije v súčasnosti v Bratislave, no vyrastal pod Tatrami. Roky pôsobil ako manažér v nadnárodných spoločnostiach T-Mobile a Microsoft. Málo času na rodinu a zdravotné problémy stáli v roku 2013 za rozhodnutím zavesiť manažérsku profesiu na klinec a odísť zo sveta korporácií. Odvtedy začal písať nový príbeh svojho života. Založil si malú spoločnosť, ktorá sa venuje strategickému poradenstvu pre menšie a stredné firmy, začal tráviť viac času so svojou rodinou, stretol mnoho zaujímavých ľudí a znovuobjavil svoje staré koníčky – hory, fotografiu a film.

Spoločnosť BENDIK FILMS založil ako platformu pre realizáciu dokumentárnych filmov o horách, priateľstve a ultrabežeckých dobrodružstvách s výnimočnými príbehmi zo skutočného života. Okrem toho realizuje aj projekty pre vzdelávanie detí na úrovni základných a stredných škôl prostredníctvom filmových príbehov o ozajstných hrdinoch, ktorí žili alebo žijú medzi nami.

To, že nakrúcanie dokumentu v horskom teréne je samo o sebe veľmi náročnou činnosťou a že po horách sa nedá za ultrabežcami behať s ťažkou kameramanskou výbavou, zistil už v roku 2016 pri realizovaní prvého filmu vo Vysokých Tatrách. V tom istom čase absolvoval workshop s jedným z najlepších svetových horských filmárov – Sebastienom Montazom.

Ako hovorí, „skúsenosti najlepších vás dokážu významne posúvať vpred,“ a tak všetky rady a vedomosti zo seminára v Chamonix v Alpách naplno využil pri nakrúcaní filmu Kroky na hrane, Značkár, ale aj pri ďalších projektoch, nielen s bežeckým príbehom.

Najnovší film Vila Bendíka Nájdem odvahu spolu s rozhovorom s ním si budete môcť pozrieť online v piatok 6.11.2020 vo večernom filmovom bloku.

Zdroj: bendikfilms.com