Výsledky fotosúťaže

Fotoporota v zložení Stanislava Farkasová, Ivan Horváth a Juraj Ondriška vyberala z 240 prijatých fotografií. Porota sa stretla 27. 10. 2021 a spoločne po dlhšej diskusii vybrala 40 fotografií, z ktorých 4 sú ocenené. Fotky si budete môcť prezrieť počas trvania festivalu od 11. 11. 2021. Tohtoročná téma „Bez hraníc“ priniesla otvorenosť a veľkú rôznorodosť vo fotografiách, prihlásilo sa až 84 autorov. Porota mala zložitú prácu, pretože voľnosť témy priniesla aj väčšie popustenie uzdy fantázii. V budúcnosti budeme radi, keď sa zameriate viac na outdoorový podtext každej témy, aby fotografie korešpondovali s tematikou festivalu, ktorá sa zameriava na outdoorové aktivity, ale aj dokumentaristiku spojenú s prírodou a rôzne aktivity v prírode.

Hlavnú cenu, Grand Prix, získal Milan Gross za snímku "Solitér". Napriek svojmu minimalistickému prevedeniu fotografia krásne vystihuje tému “bez hraníc”, či tých vizuálnych alebo hraníc ľudskej vôle.

1. miesto získal Vladimír Ruček s fotografiou "Čierno-biely svet". Ako zhodnotil Ivan: „Pútavá zmena uhlu pohľadu v zaujímavej kompozícii sa pohráva s fyzikálnymi pravidlami tak, ako ich poznáme - a to pre mňa robí snímok veľmi atraktívnym.“

2. miesto pre Michala Ďurdinu a snímku "Sila". Pekná a čistá kompozícia, na ktorej si autor nechal záležať. Dokazuje ako jednoducho a efektívne sa dá vystihnúť atmosféra momentu aj na jedinej fotografii.

3. miesto získala Michal Hús s fotkou "Kalvária v perinke". Dobré načasovanie cvaknutia spúšte, správne zvolená svetelná tonalita dňa a trochu prírodného šťastia v podobe inverzie posúvajú tento bežný výjav z propagačných snímkov do úplne inej ligy.

Téma Bez hraníc priniesla veľkú voľnosť a veríme, že na vybraných fotkách sa táto voľnosť bez limitov prejavuje.

Zhrnutie:

Grand Prix

Milan Gross - Solitér

1. miesto

Vladimír Ruček - Čierno-biely svet

2. miesto

Michal Ďurdina - Sila

3. miesto

Michal Hús - Kalvária v perinke

Fotografie:

Náhľady ďalších fotografií, ktoré postúpili do finále: