HoryZonty

Festivalové filmy

Canada Vertical / Kanadou zo severu na juh

Divider Image

Réžia: Laurent Poliquin / Kanada / 2023 / 44 minút /

Piatok   10.11.23   od  19,00 ODA – Divadelná sála


Prechod Kanadou z najsevernejšieho po najjužnejší bod. 234 dní a 7600 km za pomoci lyží, kanoe a bicyklov – to je Expedícia AKOR, ktorá sa radí medzi najdlhšie expedície do divočiny v kanadskej histórii.

Po rokoch príprav opustili traja kamaráti najsevernejší ostrov (Ellesmere) krajiny a zlyžovali 1600 km južne na ľadových kryhách Arktického súostrovia. Po 64 dňoch vyčerpávajúcej polárnej časti expedície, dosiahli svoj prvý míľnik – Severozápadnú cestu. Ľadové medvede, teploty pod bodom mrazu, silný vietor, zranenia a pochybnosti o sebe boli neustálymi bojmi, vďaka čomu bola táto etapa najnáročnejšou skúsenosťou, akú kedy zažili.

Zima ustúpila letu, keď ťahali kanoe cez topiaci sa Severný ľadový oceán, aby sa dostali na pevninu. Tak  začala 2 000 km dlhá druhá časť expedície. Na kanoe prešli cez Nunavut, Severozápadné územia a Saskatchewan, z ktorých väčšina bola proti prúdu. Dokončili ju za 90 dní. Tím musel byť kreatívny, odolný pri riešení roztápajúcich sa zúrivých riek, zlyhaní zariadení, veterných smrští, nedostatku potravín a početných presmerovaní. Konečne sa dostali na pevnú cestu do severného Saskatchewanu, kde sa kamaráti rozlúčili so svojimi kanoemi a nasadli na bicykle.

Pustili sa do poslednej etapy tejto nekonečnej odysey: 4 000 kilometrov šliapania do pedálov, aby o 44 dní neskôr dosiahli najjužnejší bod Kanady v Ontáriu. Okrem fyzickej výzvy bolo cieľom expedície AKOR rozšíriť svoje  znalosti o severských prírodných divoch a poskytnúť pokorný a osviežujúci pohľad na to, ako ľudia snívajú o svojich dobrodružstvách, ďaleko od dobre zdokumentovaných trás.

Slovenská premiéra