HoryZonty

Festivalové filmy

Doo Sar. A Karakoram Ski Expedition / Doo Sar. Lyžiarska expedícia do Karakoramu

Divider Image

Réžia: Jakub Gzela / Poľsko / 2021 / 46 minút /

Štvrtok   9.11.23   od  19,00 ODA – Divadelná sála


Dva vrcholy, dvaja priatelia a dva lyžiarske zjazdy. Andrzej Bargiel a Jędrek Baranowski sa túlajú po Karakorame, aby sa zapísali do histórie. Tento film je plný vášne a lásky k vysokým horám a lyžovaniu nad 6000 metrov.

Lyžiarska expedícia Karakoram mala za cieľ zliezť a zlyžovať dve šesťtisícovky  nachádzajúce sa v údolí Ghidims-Dur, vrchol Yawash Sar II (6 178 m n. m.) Laila Peak (6 096 m n. m.) v údolí Hushe. Oba vrcholy sú v pakistanskom Karakorame, druhom najväčšom pohorí po Himalájach. Ďalším cieľom expedície bolo preskúmať nové oblasti z hľadiska potenciálnych cieľov budúcich ciest. Cesta bola dokončená s dvojnásobným úspechom. Oba vrcholy boli zdolané a zlyžované len s desaťdňovým odstupom.

Na prvý z nich – panenský vrchol Yawash Sar II vystúpil Andrzej Bargiel 30. apríla 2021 ako prvý človek v histórii. Po dosiahnutí vrcholu Andrzej zlyžoval až do základného tábora. Cieľ tejto časti výpravy sa podarilo zrealizovať len čiastočne. Andrzej vyliezol na vrchol po vlastných, zatiaľ čo ho Jędrek kvôli nedostatočnej aklimatizácii čakal uprostred kopca. Zlyžovanie po silne zľadovatenom vrcholovom kuželi bolo dosiahnuté pomocou lán. Útok na vrchol sa uskutočnil po menej ako jednom dni v základnom tábore a vytvorení predsunutého základného tábora na úpätí hory.

Druhý – Laila Peak, zdolali Andrzej Bargiel a Jędrek Baranowski spoločne 10. mája 2021 ako prví Poliaci v histórii. Kvôli snehovým podmienkam a námraze na vrcholovom kuželi sa lyžovať nedalo zo samotného vrcholu. Preto sa rozhodli nechať lyže 150 metrov pod vrcholom, odkiaľ sa začínal lyžiarsky zjazd na základnému táboru.

Tento film nie je len príbehom o horských bojoch. Ide predovšetkým o príbeh o dobrodružstve spojenom s poznávaním miestnej kultúry, zaujímavých ľudí a  spoločne strávený čas s priateľmi počas mnohých hodín trekingu.

Režisér – Jakub Gzela