
HoryZonty
Filmová súťaž
Filmová porota

Do filmovej súťaže mohli po prvý krát prihlásiť svoje snímky tvorcovia z celého sveta. Prihlásených bolo celkovo 53 filmov, z nich je do hlavného festivalového programu zaradených tridsať. O víťazoch ocenení Grand Prix za najlepší festivalový film a cien za najlepší slovenský film, najlepší outdoorový film, najlepší eko film (s nízkou uhlíkovou stopou) a Cenu pre začínajúceho filmového tvorcu rozhodne medzinárodná porota v zložení: Jerzy Porębski, Miriam Petranová a Dušan Bustin.
Jerzy Porębski
Poľský producent dokumentárnych filmov, scenárista, režisér, spisovateľ a literárny agent kníh s horskou tematikou. Jeho filmy sa týkajú najmä horolezeckej a horskej záchranárskej tematiky. Zaujíma sa o výzvy, horolezectvo, horskú kultúru a históriu, jeho láska k dejinám horolezectva sa odzrkadľuje v jeho prednáškach o histórii poľského himalájizmu. Stál aj za založením poľského himalájskeho horolezeckého múzea „Koruna Zeme“ v Zawoji.
Podieľal sa na tvorbe viac ako 20-tich filmov s horskou tematikou. Na HoryZontoch sme mali možnosť vzhliadnuť jeho dokument Kukuczka, venovaný významnému poľskému horolezcovi Jerzymu Kukuczkovi, považovanému za jedného z najlepších lezcov v histórii. Film získal mnohé ocenenia na európskych festivaloch, ale aj v USA, Peru a Argentíne.
Jerzy Porębski predsedal alebo sa zúčastnil poroty festivalu horských filmov v Poľsku, na Slovensku, v Českej republike, Španielsku,, Bulharsku, Severnom Macedónsku a navštívil aj festivaly v Ázii a Južnej Amerike.
Miriam Petráňová
Po absolvovaní réžie na VŠMU a fotografie na VŠVU pracuje predovšetkým ako režisérka dokumentárnych filmov. Viac ako dvadsať rokov pokračuje v písaní scenárov k autorským a dokumentárnym filmom, taktiež spolupracovala s Palom Barabášom na scenári k celovečernému filmu Polárnik o Petrovi Valušiakovi. Pracuje ako režisérka dokumentárnych filmov pre RTVS a nakrútila desiatky autorských dokumenty a stovku filmov v rôznych cykloch o stave spoločnosti, medzi nimi známe dokumentárne cykly: GEN.sk, Família, Fetiše socializmu, OSTROVY, Fetiše Revolúcie a mnohé ďalšie. Spolupracuje s viacerými inštitúciami, pre ktoré vyrába náučné filmy, či pre múzeum ÚĽUV-u.
Okrem toho sa venuje fotografii a písaniu a tvorbe kníh.
Jej celoživotnou umeleckou témou je téma domova a hľadanie stratených koreňov a otázky, kam vlastne človek patrí.
Dušan Bustin
Nezávislý slovenský režisér, producent a scenárista. Študoval dramaturgiu a scenáristku na VŠMU s dvojročným pôsobením na FAMU, kde sa venoval prevažne réžii hraného filmu.
Od roku 2008 pôsobí v kreatívnom zoskupení s názvom Almostar a je spoluzakladateľom filmového štúdia s rovnakým názvom. V tomto štúdiu spoluvytvára a produkuje najmä krátke a dokumentárne filmy a na väčšine z nich pôsobí v autorskej a režijnej dvojici s Janou Minárikovou. S Almostar sa taktiež podieľal na výrobe niekoľkých videoklipov, vizuálnych spotov, dokumentárnych TV relácii, organizovaní výstav a rôznych vzdelávacích aktivít.
Na Škole dizajnu vyučuje réžiu, scenáristku, strih a postprodukciu filmu. Podieľal sa napríklad na tvorbe filmov Le tour, You are here, sérii dokumentov Cultural heritage, Homo Ciris, Virtuálne svety, 25km2, Kam zmizla princezná, Návod na použitie, Zo života Hydiny, 10 rokov lásky a ďalších.