background

HoryZonty

Filmová súťaž

Filmová porota

Divider Image

Aj tento rok mohli do filmovej súťaže prihlásiť svoje snímky tvorcovia z celého sveta. Prihlásených bolo celkovo 65 filmov, na festivale diváci vzhliadnu 27 z nich. O víťazoch ocenení Grand Prix za najlepší festivalový film a cien za najlepší slovenský film, najlepší outdoorový film, najlepší eko film s nízkou uhlíkovou stopou a Cenu pre začínajúceho filmového tvorcu rozhodne medzinárodná porota v zložení: Josef Erla, Lucia Kašová a Viliam Bendík.

 

Lucia Kašová

Lucia absolvovala štúdium na National Film&Television School (Londýn, VB), Universitat Politécnica de Valéncia (Valencia, Španielsko) a Magisterské štúdium – Dokumentárna tvorba na FTF VŠMU (SK).

Je nezávislou dokumentárnou režisérkou, ktorá sa vo svojich filmoch zameriava na otázky slobody, rovnosti a silných charakterových príbehov z celého sveta. Jej celovečerný filmový debut The Sailor (2021) mal svetovú pemiéru na festivale HotDocs /CA,2021/, získal Cenu za najlepší dokumentárny film Flickers Rhode Island /2021,USA/, cenu kritikov na festivale Ismalia /2022,EG/, cenu Slovenskej filmovej kritiky IGRIC/2022,SR/. Uvedený bol na viac ako 20 medzinárodných festivaloch v Amerike, Európe a Afrike.

Jej krátke filmy získali celosvetové uznanie, film Orchester z krajiny ticha /2020/, precestoval viac ako 30 filmových festivalov sveta. V posledných rokov intenzívne spolupracovala na tvorbe dokumentárnych seriálov Slovenskej televízie (Ikony, Pandémia, Fetiše nežnej revolúcie).


Josef Erla

Človek s hlbokým záujmom o film a video postprodukciu. Český strihač a pedagóg strihovej skladby Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, spájajúci umenie s komerciou a teóriu s praxou.

V portfóliu má úspešné televízne a internetové kampane, ale aj festivalové úspechy, predovšetkým na poli krátkometrážneho filmu. Jeho posledná snímka Ostrov slobody s Judit Bárdos a Jiřím Mádlom vyhral okrem iného českej filmovej kritiky, Oakland Film Festival, či Košice International Film Festival.

Audiovizuálnu tvorbu veľmi rád kombinuje s prírodou a pohybom na čerstvom vzduchu. Pokiaľ by ste ho teda nezastihli v strižni, s najväčšou pravdepodobnosťou naňho narazíte na jednej zo zlínskych cyklotrás.


Viliam Bendík

Viliam Bendík pracoval dvanásť rokov na manažérskych pozíciách v nadnárodných korporáciách. V roku 2013 sa to však rozhodol zmeniť a začať odznova, tentokrát pod hlavičkou svojej vlastnej firmy. Popri podnikaní sa začal vo voľnom čase amatérsky venovať ultra behu. Po rokoch sa vrátil k svojmu staronovému koníčku – tvorbe krátkych filmových dokumentov. Jeho prvý ucelenejší filmový pokus z prostredia horského behu, 12CH Vysoké Tatry Trail, získal niekoľko ocenení na domácich festivaloch. To bolo preňho povzbudením pre rozsiahlejší projekt KROKY NA HRANE (dokument, 42 min) o šiestich bežcoch, ktorí za rozhodli oživiť autentický príbeh Vrbu a Wetzlera z druhej svetovej vojny. Filmovú podobu tohto príbehu videlo viac ako 40.000 divákov, autor s filmom navštívil v rámci vzdelávacieho programu viac ako 10.000 detí na základných a stredných školách na celom Slovensku.

Pod značkou BENDIK FILMS pripravil aj ďalšie zaujímavé filmové projekty, nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Zostáva verný silným príbehom vyrozprávaným cez dlhé kilometre a na zaujímavých trasách. Spomenieme snímky: ZNAČKÁR (o Palim Urbaníkovi, ktorý vďaka ultrabehu našiel cestu späť k vlastnému synovi a na svoje 70-te narodeniny zabehol 144 kilometrový ultramaratón), NÁJDEM ODVAHU s Lenkou Vacvalovou (teraz Poláčkovou), či SAMA NA CESTE o ultrabežkyni Soni Kopčokovej.