Alena Konečná

Alena Konečná

HoryZonty

Hostia

Alena Konečná (CZ) - Na nádych okolo sveta

Divider Image

Túžbou môjho srdca je ponoriť sa do hlbín mora a zažívať objatie oceánu a všetky tie krásne tvory, ktorými som obklopená. Cítim, akú slobodu, ticho a harmóniu mi prináša ponorenie v mori…

Česká freediverka Alena Konečná je  ponorom s plutvou do hĺbky 97 metrov je držiteľkou národného rekordu. Pri freedivingu sa ponára bez dýchacieho prístroja, len so zásobou vzduchu, ktorého sa nadýchne nad hladinou. V disciplíne CNF, kde je potápač odkázaný len na vlastné sily, a teda nepoužila lano ani plutvy na nohách, dosiahla v roku 2016 svetový rekord. Ponorila sa do hĺbky 60 metrov, čo jej aj s návratom na hladinu trvalo tri minúty.

„Najdôležitejšie pre mňa je splynutie s prírodou, voľnosť pohybu. Freediving nie je len o svetových rekordoch a potápaní sa pozdĺž lana dolu a nahor. Nádherné je na pár minút zadržať dych, potopiť sa do hlbín a užívať si v pokoji tú neskutočnú podmorskú krásu,“ vyznáva sa z vášne, ktorá jej zmenila život, Alena Konečná.

Viac o tom, ako funguje ľudské telo v hĺbkach niekoľko desiatok metrov, ako sa organizmus človeka dokáže adaptovať na vodné prostredie, nedostatok kyslíka a výrazné zvýšenie hydrostatického tlaku, ale aj o tom, ako sa dá dosiahnuť to, že človek nepodľahne panike a naopak užíva si krásu podmorského sveta, sa môžete dozvedieť v besede s najúspešnejšou českou freediverkou Alenou Konečnou na festivale HoryZonty  v piatok 11. novembra 2022 vo večernom bloku. A ak sa vám otázok o ponáraní vynorí viac, bude priestor aj na diskusiu…

Alena Konečná

/vizitka

Reprezentantka ČR vo freedivingu (nádychovom potápaní). Závodne plávala už ako malá, potom jej  učarovalo ponáranie do hlbín morí a oceánov. Jej najväčším úspechom je vytvorenie svetového rekordu roku 2016 v konštantnej váhe bez plutiev (CNF), kedy sa potopila do 60 metrov, pričom jej osobný rekord bol v tej dobe dokonca až 65 metrov. Úspechov však má svojom konte oveľa viac. Je viacnásobnou majsterkou aj vicemajsterkou sveta, držiteľkou niekoľkých národných rekordov, doposiaľ ako jediná Češka sa pozrela do hĺbky cez 100 metrov na nádych v kategórii VWT. V roku 2021 sa stala treťou na svete v súčte všetkých disciplína a úspech zaznamenala aj v Aida Freediving World Cupe 2021.

Hoci jej doménou sú hĺbkové ponory, pre bežného človeka neuveriteľné osobné výkony dosiahla aj v bazénových disciplínach: ST – 6:22 (čas), DYN – 171m (vzdialenosť), DNF – 146m (vzdialenosť).

S freedivingom v priebehu 20 rokov precestovala celý svet, posledných osem rokov s ňou po svete cestuje aj jej dcéra Lilu.

 

Niečo viac o freedivingu

Freediving – potápanie bez použitia dýchacieho prístroja, len so zásobou kyslíka, ktorého sa potápač nadýchne nad hladinou.

Súťažné nádychové potápanie tvoria disciplíny bazénové, kde sa hodnotí, ako dlho súťažiaci vydrží pod vodou:

Statická apnoe – STA – ide o čo najdlhší  čas, ktorý vydrží potápač stráviť pod hladinou na jeden nádych

Dynamická apnoe bez plutiev  – DNF –  dôležitá je vzdialenosť uplávaná na jeden nádych bez plutiev

Dynamická apnoe s plutvami – DYN – táto disciplína spočíva v uplávaní čo najdlhšej vzdialenosti na nádych s plutvami

Pri hĺbkovom freedivingu sa hodnotí dosiahnutá hĺbka, existuje tu niekoľko kategórií, napríklad:

Konštantná váha – CNF  – „kráľovská disciplína freedivingu“ – potápač sa do hĺbky ponorí vlastnými silami pozdĺž lana, tým si však nesmie pomáhať. Po dosiahnutí vopred nahlásenej hĺbky, zoberie značku a vráti sa vlastnými silami na hladinu. Počas návratu si nesmie pomôcť odhodením záťaže, či použiť zdvihové zariadenie (napr. vzduchový vak), teda s rovnakou hmotnosťou, s akou sa pod hladinu zanoril, sa musí vrátiť naspäť. V disciplíne CWT potápač zostupuje  a vystupuje za pomoci plutiev alebo monoplutvy.

Free immersion – FIM – potápač do hĺbky zostupuje a následne vystupuje pozdĺž lana za pomoci priťahovania, rúčkovania po lane. Plutvy sú zakázané a nie je povolené ani použitie záťaže. Meria sa maximálna hĺbka, ktorú športovec dosiahol.

Variabilná záťaž – VWR – v tejto disciplíne sa k zostupu používa závažie, ktoré je zanechané v cieľovej hĺbke. Potápač vystupuje svojpomocou za pomocou plutiev, priťahovanie za lano je povolené.

Pri disciplíne No limits  – NLT sa pri zostupe používa vlečné zariadenie a na sa hladinu vracia s pomocou vzduchového balóna.


Použité zdroje:

https://face21.wixsite.com/alenakonecna

FB profil Alene Konečnej

https://www.outdoorfilms.cz/alena-konecna-nejuspesnejsi-ceska-freediverka/

http://www.aida-czech.cz/index.php?stranka=discipliny

https://www.pureapnea.com/freediving-competitions/

Viac o slovenskej freediving komunite sa môžete dozvedieť na stránkach: freediver.sk, frediving.sk