background

Hostia

Festival HoryZonty

Alena Zárybnická

„Kdo chce pochopit počasí, měl by zkusit život v oblacích… Aspoň na chvíli!“

Divider Image

- prezentácia českej meteorologičky, moderátorky a športovkyne o tom ako sa predpovedá počasie, nielen pre horolezcov

Počasie je azda najsledovanejší prírodný jav. Ovplyvňuje naše cestovateľské i športové ciele, rozhoduje o tom, či a kedy sa vyberieme na výlet alebo dovolenku, z bežného zážitku dokáže spraviť adrenalínový.  Horolezcom neraz zmarí cestu k vytúženému cieľu doslova pár metrov od vrcholu. Počasie je jednou z najčastejších tém našich rozhovorov a patrí k zaručeným konverzačným barličkám… Bavili ste sa však niekedy o počasí s meteorológom?

Rozumieť počasiu je celá veda, a tak sme sa rozhodli pozvať na festival odborníčku, pre ktorú je počasie oveľa viac ako len téma rozhovoru. Je pre nás veľkou cťou, že naše pozvanie prijala známa česká meteorologička, moderátroka a zároveň aj športovkyňa – Alena Zárybnická.

I keď našim ľudským pričinením ovplyvňujeme atmosférické javy skôr negatívne, veríme, že v sobotu večer, kedy našu vzácnu hosťku privítame, bude atmosféra na festivale výnimočná. Bez ohľadu na to, aké počasie bude : )

Na Alenu Zárybnickú a jej prezentáciu sa môžete tešiť 11. novembra 2023, symbolicky v deň, ktorý je spojený s jednou z najznámejších pranostík súvisiacej s počasím.

 

Alena Zárybnická

moderátorka, meteorologička, redaktorka, športovkyňa

Po absolvovaní Matematicko-fyzikálnej fakulty Univerzity Karlovej, odbor meteorológia a klimatológia, nastúpila v roku 1997 do redakcie počasia Českej televízie. V redakcii počasia pripravuje hlavné spravodajstvo  o počasí i mimoriadne vstupy z miest, kde počasie hrá hlavnú úlohu.

Počasie Alena Zárybnická predpovedá nielen v Českej televízii, ale robí aj meteorologický servis horolezeckým expedíciám, pomáha im v plánovaní výstupov a je s nimi v kontakte počas ich výstupov.

Pre športový kanál Českej televízie natočila sériu Na skialpoch cez hory a cyklus S legendou cez hory. Od roku 2015 má svoju reláciu Zálety Aleny Zárybnickej v Českom rozhlase.

Spolu s kolegami napísala knihu Skoro jasnoKeď sa blýska na časy. Podľa rozhlasových Záletov vyšla kniha rozhovorov s výnimočnými hosťami. Svoje skúsenosti a radosti z ciest spísala do dvojdielnej knihy Alpami na bicykli.  Zaznamenáva v nich nielen inšpiratívne trasy dokumentované fotografiami a detailnými popismi, ale podáva aj informácie o náročnosti túr, lokálnych zaujímavostiach a tradíciách, i o tom, čo ochutnať a kde si odpočinúť. Druhý diel cestopisného sprievodcu je o cestovaní obytným vozom.

Aktuálne pracuje na veľkom projekte o lavínach.

Sama je aktívnou športovkyňou. Viac ako 20 rokov lietala na vetroňoch, teraz chodí na skialpy, jazdí na bicykli a rada sa nechá vytiahnuť na nejaký kopec.


Marie Votavová

archív Aleny Zárybnickej

Martina Černá

Pavel Horký

Radka Mikolášková

Radka Mikolášková

Stanislav Heczko

Štěpán Romanov

Štěpán Romanov

Štěpán Romanov