
Hostia
Festival HoryZonty
Gustáv Stibrányi - beseda k filmu Gustov americký sen

Gustáv Stibrány prešiel so svojím elektrobicyklom ako prvý na svete Pan American Highway, bájnu takmer 26 tisíc kilometrov dlhú cestu naprieč Severnou a Južnou Amerikou. Z Anchorage na Aljaške do mesta Ushuaia v Argentíne mu to trvalo 284 dni, teda približne deväť a pol mesiaca.
Aby tých čísel nebolo málo, doplníme, že na bicykli vážiacom 80 kilogramov prešiel 16-timi krajinami, 2 200 kilometrov pozdĺž pacifického pobrežia bojoval so silným protivetrom a opraviť musel 22 defektov. To všetko vo veku 71 rokov.
„Pre ľudí vo vyššom veku je dôležité nezastať. Keď zastanú, končia. Ak niekto v mladosti funguje aktívne, neprekáža nejaký výpadok. Telo si pamätá.“
K ceste naprieč Amerikou Gustáva inšpiroval jeden mladý muž, ktorý ho navštívil na jeho chate. Ten legendárnu trasu prešiel na klasickom bicykli. Gustáv sa na cestu vydal po 16-tich rokoch od tohto stretnutia, skôr mu to nedovolili pracovné povinnosti. A na dôchodku si už povedal, že nie je na čo čakať.
Film Gustov americký sen o netradičnej cyklotúre rôznymi krajinami, podnebiami, nadmorskými výškami a kultúrami si budete môcť pozrieť na festivale vo štvrtok 9.11.2023. Po filme bude nasledovať beseda, na ktorej vám sympatický, usmievavý dôchodca Gustáv Stibrányi rád odpovie na otázky a detaily z cesty, ktoré sa do filmu nezmestili.
Gustáv Stibrányi
/ vizitka
„Dostal som od Boha dar, že dokážem včas povedať nie a z hroziaceho rizika vycúvať. Nemusím sa predsa dostať všade za každú cenu. Viem sa z cesty vrátiť. Zmyslom každej z nich je návrat. Ak chce človek prežiť, inak sa to ani nedá. Ak sa šťastie usmeje, všetko sa podarí, ak nie, nevadí. Nič sa nedeje.“
Rodák z obce Turňa nad Bodvou neďaleko Košíc bol do svojej päťdesiatky aktívnym speleológom. Stal sa jedným z najznámejších priekopníkov nového spôsobu speleologického prieskumu, zlepšovateľom lezeckých pomôcok, rozpracoval rôzne metódy lezenia po lane, spolu s ďalšími speleoalpinistami zostavil bezpečnostné pravidlá, ktorými sa jaskyniari riadia dodnes. Bol dlhoročným predsedom Technickej komisie Slovenskej speleologickej spoločnosti, zaviedol testovanie horolezeckých lán, uzlov a ďalších pomôcok a spolupracoval s ich výrobcami na vylepšeniach, pričom sa jeho poznatky a metódy rozšírili v mnohých krajinách, vrátane Francúzska, Talianska či Španielska. Výskum lán v extrémnych podmienkach Gustáva Stibrányiho bol ocenený ako najlepší technický príspevok na Svetovom speleologickom kongrese v roku 1986. Ako dlhoročný predseda Technickej komisie Slovenskej speleologickej spoločnosti veľa cestoval a prinášal skúsenosti západoeurópskych a amerických jaskyniarov zo speleoalpinizmu a záchranárstva do strednej Európy. Vlastné Gustove vynálezy a poznatky využívali speleologické skupiny v mnohých krajinách.
Zaslúžil sa aj o zorganizovanie mimoriadnej udalosti, tzv. Veľkého traverzu lanového premostenia Zádielskej tiesňavy v Slovenskom krase v auguste 1997. Znamenalo to prielom do techniky dlhých lanových premostení a s dĺžkou 847,67 metrov sa tento traverz ako najdlhší na svete dostal aj do Guinnessovej knihy rekordov.
Po svojej päťdesiatke sa začal viac sústrediť na hory a vystúpil na viacero vrcholov, medzi nimi napríklad Muztagh Ata (7546 m n.m.) vo východnom Pamíre.
Zdroj informácií: internet