Igor Koller

Igor Koller

HoryZonty

Hostia

Igor Koller (SK) - 55 rokov na skalách a v horách...

Divider Image

… alebo Ako liezť od mladosti do 70-tky, ako liezť od dvojmetrových liepakov po tisícmetrové steny a sedemtisícovky, ako liezť v lete aj v zime, ako liezť pre radosť, aj pre výkony

Život Igora Kollera je spätý s horolezectvom od jeho mladosti. K lezeniu ho inšpiroval starší brat, neskôr sa rozvíjal najmä vďaka klubu, ktorý vo Zvolene založil Janko Hazucha. Od svojich začiatkov, kedy liezol naviazaný na stavebnom lane v 13., či 14-ich rokoch, má za sebou stovky výstupov od skaliek, cez Tatry, Alpy, Pamír až po Himaláje. Jeho výstupy sa pravidelne objavovali vyhodnotené ako najlepšie československé a slovenské výstupy roku. Pri hlasovaní čitateľov časopisu Jamesák obsadil Igor Koller úctyhodné 6. miesto v ankete o Horolezca storočia.

Významnou v jeho lezeckom živote sa stala Hrana Kalamárky v pieskovcových Teplicko-adršpašských skalách, svetový význam má jeho prvovýstup, Cesta cez Rybu v Južnej stene Marmolady v Dolomitoch z roku 1981, o ktorý sa pokúšala celá vtedajšia svetová horolezecká elita. Alpskými expertmi  je tento  výstup označovaný  za prelom  kvality a  za najťažšiu cestu v Dolomitoch osemdesiatych rokov, ba dokonca za najťažšiu cestu v celých Alpách vo svojej dobe. Na Marmolade má na svojom konte ďalších šestnásť nových ciest a variánt v severnej stene Piz Badile, patriacej medzi najznámejšie alpské steny.

V 70. a začiatkom 80. rokov sa pravidelne umiestňoval medzi prvými na celoslovenských pretekoch.  Bol aj členom juniorskeho reprezentačného družstva Československa v rokoch 1974 – 1975 a člen štátnej reprezentácie v rokoch 1976 – 1977. Odvtedy  pracuje   v  rôznych   orgánoch  horolezeckých organizácií. Pôvodne stavebný inžinier od r. 2000 je sekretárom Slovenského horolezeckého spolku JAMES, od r. 2007 do r. 2019 bol predsedom SHS JAMES. Ako fotograf a novinár je stálym prispievateľom slovenských denníkov a mnohých zahraničných horolezeckých časopisov.

Horolezecký apetít nestráca ani po päťdesiatke,  v roku 2002 pôsobil niekoľko týždňov v oblasti Miyar Valley v indických Himalájach, potom opakovane na Shipton Spire. V Yosemitoch v roku 2016 spolu s vrstovníkom Vladimírom Porvazníkom vyliezli za šesť dní klasickú cestu The Nose na El Capitan.

Igorove úspechy a prínos v lezeckom svete ocenili aj čitatelia časopisu Jamesák, kde v hlasovaní obsadil úctyhodné 6. miesto v ankete o Horolezca storočia.

Sympatická je i jeho otvorenosť a prístup k meniacej sa podobe lezenia a dôvera novej lezeckej generácii, ktorá si hľadá svoje cesty. „Deväťdesiat percent mladých ľudí dnes začína s lezením na umelých stenách. Máme teraz plakať nad tým, že nezačínajú na skalkách, ako sme začínali my? Nie, je to v poriadku! Dokonca je v poriadku aj to, ak zostanú liezť len po umelých stenách,“  povedal v jednom z rozhovorov.

Rezonuje aj Igorova myšlienka, že „umenie trpieť pri lezení predstavuje neskutočné obohatenie“… Veľké veci sa skrátka nerodia ľahko, práve naopak, často im predchádza nepohoda a utrpenie. A tak životný „lezecký“ príbeh Igora Kollera môže byť inšpiráciou nielen pre lezcov a športovcov. Lezenie môže byť krásnou metaforou aj pre nás, „bežných smrteľníkov“.

Na stretnutie s Igorom na našom festivale sa tešíme v štvrtok večer 10.novembra , a aj na vás, ak si nájdete cestu.