background

Hostia

Festival HoryZonty

Jaroslav Tešlár – beseda s režisérom a protagonistom filmu Tri odtiene Pyrenejí

Divider Image

Na to, aby človek prekonal svoje hranice, netreba byť profesionálnym športovcom. Do Pyrenejí prichádzajú traja kamaráti s horskými bicyklami. Hory sú to naozaj pestré a horská cyklistika tiež, a o tom nám príde v besede k filmu porozprávať jeho režisér a zároveň jeden z aktérov, Jaro Tešlár.

Snímok Tri odtiene Pyrenejí je o partii kamarátov, horských cyklistov, ktorí sa rozhodnú preskúmať rozsiahle pohorie v troch rôznych lokalitách. Každá z nich ponúka inú krajinu a hory a tiež úplne iný štýl jazdy. Niekedy je to len o zábave a adrenalíne na trailoch, ale pri zdolávaní vysokých vrcholov (cykloalpinizme) narážajú aj na svoje hranice.

 

Jaroslav Tešlár /SK

Hobby filmár Jaro miluje cestovanie, hory a všetky druhy outdoorových aktivít, vždy však preferoval horskú cyklistiku. Zorganizoval viacero expedícií do zahraničia, kde s kamarátmi prešli na bicykli Alpy, Pyreneje, Kaukaz, Ťan-šan či Skalnaté hory. Z týchto dobrodružstiev tvorí dokumenty a mnohé z nich už boli zaradené do výberu festivalov horských filmov po celom svete.

O snímke Tri odtiene Pyrenejí hovorí: „Rád ukazujem krásu horskej cyklistiky vo veľkých horách. Vo svojom najnovšom filme sa snažím predstaviť, aký rôznorodý je tento šport, ako každá lokalita ponúka iný druh jazdenia a zážitkov. Môže to byť náročné a môže vás to posúvať na hranice vašich možností, ale je to aj veľmi obohacujúce a uvoľňujúce. Na konci, akokoľvek náročná je jazda alebo hora, sa budete cítiť lepšie a plní života…“