Joži a Pali

Joži a Pali

HoryZonty

Hostia

Joži a Pali - Minuloroční víťazi filmovej súťaže porozprávajú o svojom poslednom dobrodružstve

Divider Image

Splaviť Dunaj na nafukovacom člne, hoci nevieš plávať. Prejsť stopom celú Čínu bez znalosti čínskeho jazyka. Na motorke objavovať Vietnam  a riešiť nespočetne veľa technických problémov. Vydať sa na cestu na koňoch cez Patagóniu bez skúseností s koňmi. Zdá sa vám to bláznivé?

Toto sú nápady, pri ktorých si niekto zaklope na čelo a iným vyčaria na tvári úsmev a rozžiaria oči. Ak patríte k tej druhej skupine, určite vás zaujme rozprávanie Jožiho a Paliho.

 

Joži a Pali nie sú pre festival HoryZonty novými tvárami. V predchádzajúcom ročníku sa im so svojím amatérskym filmom o putovaní cez Vietnam a Čínu podarilo zaujať porotu a vyhrať vo filmovej súťaži. Tento rok HoryZonty navštívia osobne, aby nám mohli porozprávať o svojej výprave na koňoch cez argentínsku Patagóniu. Veselá dvojka prizvala na svoju výpravu aj kameramanku Lujzu a my sa môžeme tešiť na ďalší film z ich dielne. Než však film uzrie svetlo sveta prídu nám chalani porozprávať o najsilnejších momentoch ich cesty a vy im budete môcť klásť svoje zvedavé otázky.

Dozviete sa, aké problémy mali pri zháňaní koňov na cestu. Porozprávajú o tom, ako sa postupne so svojimi zapožičanými koňmi museli naučiť pracovať a ako sa nakoniec dokázali zosúladiť. Samozrejme ich na cestách stretli rôzne prekážky a plány museli meniť už na začiatku svojej cesty. Mali šťastie a vďaka svojej veselej a bezprostrednej povahe si dokázali získať miestnych obyvateľov. To im pomohlo k dosiahnutiu hlavného cieľa. Spoznali nádherné miesta Argentíny a kultúru Južnej Ameriky v tej najsurovejšej podobe s nadhľadom z konského chrbta.

Dvojica Joži a Pali spestrí program nášho festivalu HoryZonty v piatok 11. novembra 2022.

Vizitky, ktoré chalani poslali:

Joži – Jozef Kmeť

Joži sa stará o všetky formality a plán cesty. Celú cestu začal plánovať rok pred odjazdom. Všetky dôležité informácie zdieľa s tímom, ale detaily pozná najlepšie. V Južnej Amerike sa čiastočne spolieha na svoju lámanú španielčinu. Organizačne rieši všetko od leteniek a víz, až po kontakty na potenciálnych predajcov koní. Niekedy je to neriadená strela a vrhá sa do všetkého po hlave, takže o bláznivé zážitky nebude v jeho prítomnosti núdza.

V bežnom živote pracuje ako tvorca videí, založil značku Lama VR, kde tvorí virtuálne prehliadky a 360 videá. Predtým však niekoľko rokov pracoval po Európe ako nábehár parných turbín.

Pali – Pavol Sivý

Pali je srdce tohto tripu a hlavný zabávač. Keď dostal úlohu napísať o sebe ako o protagonistovi tak jeho odpoveď bola “ Úprimné netuším prečo som v tejto výprave. Ani nekamerujem, ani neplánujem, reč neviem, na koni jazdiť neviem.” Pracuje ako programátor. Má, teda dobré analytické myslenie a vie dobre vyhodnocovať aj zložité situácie. Na druhej strane nikdy nepovie bláznivej výprave nie. Aj preto sú spolu s Jožim verní parťáci už mnohé roky.