background

Hostia

Festival HoryZonty

Lenka Figúrová

prezentácia Zlanenie vodopádu Salto Angel

Divider Image

Vodopád Salto Angel je 15-krát vyšší ako Niagarské vodopády, voda z neho padá z takmer kilometrovej výšky. Ako prvý na svete ho zlanil Peter Becko Ondrejovič v roku 1997 a vytýčil tak cestu, ktorá je využívaná dodnes. Rád sa k nemu vracia a pomáha plniť sny ďalším odvážlivcom. Tento rok sa k nim zaradila Lenka Figúrová, a práve ona nám o tomto nezabudnuteľnom zážitku porozpráva vo štvrtok 2. novembra v KKC Hviezda v Trenčíne.

O zlanení Angelovho vodopádu snívala Lenka Figúrová niekoľko rokov, odkedy videla film Pavla Barabáša Salto je kráľ.

Vo svojej prezentácii nám táto smelá, vytrvalá a sympatická žena porozpráva o tom, ako sa jej podarilo premeniť svoj sen na skutočnosť – o nádherných výhľadoch zo stolovej hory, o pohľade z výšky 979 metrov do hlbočiny, v ktorej mizne voda najvyššieho vodopádu sveta, o trojdňovom zlaňovaní s ťažkými batohmi, o spaní celej výpravy na meter širokom a sedem metrov dlhom skalnom balkóne, o spoznávaní venezuelskej divočiny.

Porozpráva nám ale aj o svojom životnom príbehu a neľahkej ceste, ktorú musela prekonať k splneniu svojich životných plánov. Do cesty sa jej totiž postavili komplikácie po poslednom pôrode a následné zdravotné ťažkosti. Lenka sa však nezvykne vzdávať, a tak sa postupne vrátila k lezeniu, zlaňovaniu v jaskyniach a čelom sa postavila aj ku svojmu vysnívanému cieľu.

Počas koronového obdobia si v stodole s manželom zriadili zlaňovací trenažér a aspoň takto rozvíjala svoj koníček. Neskôr, keď už bolo opäť možné cestovať, oprášila svoje cestovateľské  plány a nanovo vyskladala partiu, v ktorej okrem Becka nechýbala ďalšia odvážna žena – bývalá majsterka sveta v bodyfitness a súčasná vynikajúca ultrabežkyňa Soňa Kopčoková.

Aj v tomto prípade sa Lenka inšpirovala filmom, a Soňu oslovila po vzhliadnutí filmu Sama na ceste o jej sólovom prebehnutí Cesty hrdinov SNP. Hoci Soňa nemala o zlaňovaní ani potuchy, Lenka, ktorá je okrem iného aj členkou klubu športovej speleológie,  sa nevzdala, a naučila ju narábať s lanami.  A potom už „výletu“ z Dulova (okr. Ilava) na opačnú pologuľu nestálo nič v ceste.  : )

Viac sa dozviete, ak vo štvrtok 2. novembra 2023 o 17:00 prídete na prezentáciu Lenky Figúrovej  do Kultúrno-kreatívneho centra Hviezda v Trenčíne. Vstup na prezentáciu je voľný.