Róbert Gálfy

Róbert Gálfy

HoryZonty

Hostia

Róbert Gálfy – horolezec, športový skialpinista, extrémny lyžiar a horský vodca

Divider Image

Pred štrnástimi rokmi sme mali česť privítať na festivale Ivana Gálfyho, priekopníka československého expedičného horolezectva a dlhoročného náčelníka Horskej služby na Slovensku. Tento rok bude hosťom HoryZontov jeho syn Róbert Gálfy – legenda súťažného skialpinizmu, horolezec, horský vodca a úspešný outdoorový podnikateľ.

Róbert Gálfy sa narodil v roku 1960 v Poprade. Jeho osud predurčili hory a ľudia, ktorí žili v jeho blízkosti – do hôr ho od malička brával otec, profesionálny záchranár Horskej služby. Na svoju prvú samostatnú lezeckú túru sa vybral tajne vo svojich 14-tich rokoch. Keď sa to otec dozvedel, musel mu sľúbiť, že pri lezení dodrží dve pravidlá – nikdy sa nenaviaže na lano so svojím bratom a nikdy nenastúpi do steny, ak nad nimi už bude niekto liezť.

Ako horolezec má na svojom konte stovky výstupov vo Vysokých Tatrách, z toho mnohé v zime a 19 prvovýstupov. Pridal hodnotné výstupy v Alpách, v Patagónii (prvovýstup na Fitz Roy) a v Himalájach (v roku 1981 nový výstup na Jannu a v lete 1988 alpským štýlom na Gašerbrum I.), bol účastníkom výprav na Lhoce Šar (1984) a Everest (1987). Okrem toho, že bol členom expedícií, v roku 1988 sa dostal aj k vedeniu expedície na osemtisícovku Gašerbrum I.

Na lyžiach stál prvý raz, keď mal dva alebo tri roky. Lyžovanie ho ďalej sprevádzalo v školských rokoch a neskôr aj na kežmarskom gymnáziu zameranom na pretekárske lyžovanie. Asi 10 rokov sa pohyboval v špičke európskeho skialpinizmu. Súťažiť začal vo svojich 17-tioch rokoch  a hneď na prvých pretekoch dokázal so svojím dlhoročným lezeckým partnerom Ivanom Urbanovičom poraziť legendárnu dvojicu Krišák – Janiga. Ako 20-ročný vyhral majstrovstvá Československa, o tri roky neskôr, v roku 1983, sa mu s bratom Alexandrom podarilo vyhrať známe preteky Rallye Brenta v Dolomitoch. Neskôr spolu s Petrom Lichým skončili ako tretí na jedných z najťažších pretekov,  Pierra Menta Tivoli vo Francúzsku, považovaných za neoficiálne majstrovstvá sveta. Ako uvádza v jednom z rozhovorov: Naši západní kamaráti z nás boli v šoku. Prišli sme z východu, spali v autách a „miešali sme karty“. Do európskej špičky v skialpinizme patril s rôznymi partnermi celých 10 rokov, až do roku 1993.

Lyže viackrát pribalil aj k horolezeckej výbave. K extrémnym lyžiarskym zážitkom patrí zlyžovanie troch pamírskych sedemtisícoviek (Pik Korženevska (7105 m), Pik Lenin (7134 m)  a Pik Komunizmus (teraz Pik Ismail Somoni, 7495 m).  Z lyžovačiek, ktoré si váži najviac na Slovensku, patria zjazdy troma smermi z Lomnického štítu – do Lomnického sedla, cez Cmiter a na sever cez Medené lávky do Medenej kotlinky.

Róbert Gálfy sa významne angažoval aj ako horský vodca. Využil to, že štyri letné sezóny vodil vo švajčiarskom Zermatte a v roku 1996 sa podieľal na tom, že slovenskí horskí vodcovia boli prijatí do celosvetovej organizácie UIAGM. V rokoch 1996 – 2006 bol predsedom Technickej komisie Národnej asociácie horských vodcov Slovenska. Zodpovedal za výcvik, vzdelávanie a preškolenie horských vodcov. V rokoch 2010 – 2014 bol predsedom Národnej Asociácie horských vodcov Slovenska.

Ako správny Tatranec telom aj dušou si hory užíva aj dnes a stále si váži každý deň, ktorý v nich môže prežiť.

 

Nenechajte si ujsť prezentáciu  Roba Gálfyho na Festivale HoryZonty – v sobotu večer! A určite bude priestor aj na Vaše otázky…

 

Použité zdroje:

  • Dodek Peter: Narodený pre hory a šport. In Šport.8.2020. s. 24
  • com: Robo Gálfy – Legenda evropského skialpinizmu a půkopník používání techového vázání
  • galfy.sk: Róbert Gálfy