background

Hostia

Festival HoryZonty

Štefan Karak a Jakub Varinský - beseda k filmu Štefan

Divider Image

Štefan Karak sa behaniu začal venovať v roku 2007 ako 55-ročný. Odvtedy má na svojom konte viacero majstrovstiev sveta v behu do vrchu, účasť na uznávaných svetových ultrabehoch a je držiteľom niekoľkých slovenských rekordov. Na HoryZontoch sa predstaví v sobotu 11. novembra v popoludňajšom bloku spolu s režisérom filmu Štefan Jakubom Varinským.

Štefan Karak, ktorého rodičia  bývali v Novom Meste nad Váhom, sa narodil v roku 1951 v Trenčíne. O dva roky sa rodina presťahovala do Zemianskych Kostolian. Ako hovorí, bol obyčajný dedinský chlapec, ktorý všetok voľný čas, ak práve nepomáhal s domácimi prácami, trávil vonku. Po štúdiu na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Handlovej, absolvoval Elektrotechnickú fakultu Technickej univerzity v Bratislave a až do dôchodku pracoval ako vývojár a odborník pre riadiacu a informačnú techniku v Elektrárni Nováky.

Rôznym športom sa venoval od detstva. Vynikal v hádzanej, basketbale, stolnom tenise aj ľahkej atletike, neskôr sa venoval horolezectvu, s rodinou sa venoval turistike. Potom nasledovala športová prestávka, aktívny pohyb však telu chýbal a pred päťdesiatkou sa ozvali veľké problémy s bedrovou chrbticou. Nepomáhali lieky ani injekcie, a tak sa Štefan rozhodol posilniť chrbtové svaly chôdzou s turistickými paličkami do prudkého kopca. Po troch rokoch tréningu na blízkom Vtáčniku zdravotné problémy vystriedala výborná kondícia. Z chôdze presedlal na beh do vrchu a postupne začínali pribúdať aj kilometre. Onedlho začal Štefan behať ultrabehy, medzi nimi aj mnohé najuznávanejšie na svete – Ultra Trail du Mont Blanc (UTMB), Lavaredo Trail 120, Eiger Ultra Trail, či Ladville Trail 100 run v Colorade v USA. V roku 2014 sa stal držiteľom slovenského rekordu za 16 výstupov na vrchol Vtáčnika za 47 hodín, čo predstavuje prejsť 192 km a nastúpať 14 400 výškových metrov.

O svojom na zážitky bohatom živote napísal aj knihu s názvom Ako som prekonal sám seba. Chce v nej motivovať ľudí, aby sa intenzívnejšie venovali ochrane svojho zdravia aktívnym pohybom a odovzdať svoje skúsenosti, ktoré získal počas prekonávania ťažkých životných situácií. Radí, aby ľudia robili hlavne také činnosti, ktoré im prinášajú radosť. „Bez toho niet šťastia,“ hovorí. K jeho šťastiu patrí aj manželka, rodina a ľudia, ktorých v živote stretol a s ktorých pomocou dovidí ďalej, ako by dovidel sám.

Jakub Varinský je autorom, ktorý sa venuje tvorbe dokumentárnych filmov s prírodnou, adrenalínovou a motivačnou tematikou. Snaží sa robiť veci tak, aby si divák po vzhliadnutí jeho diela chcel ísť vyskúšať to, čo videl. To dáva jeho tvorbe zmysel. Film Štefan, ktorého je tvorcom, predstavuje ultrabežca Štefana Karaka, ktorí sa v roku 2022, vo veku 71 rokov sa zúčastnil bežeckých pretekov UTMB so štartom vo francúzskom Chamonix. Trasa dlhá 171 km, s prevýšením cca 10 000 m prechádza tromi krajinami – Francúzskom, Talianskom a Švajčiarskom. Snímok je o odhodlaní starého muža, ktorý sa nevzdáva a hovorí, že ak chce byť človek šťastný, mal by sa aspoň snažiť a robiť všetko, čo je v jeho silách bez ohľadu na vek.