Príbehy z Cesty SNP

Príbehy z Cesty SNP

HoryZonty

Podujatia

Príbehy z Cesty SNP - výstava fotografií a príbehov

Divider Image

„Na ceste stretávate najrôznejších ľudí a všetci tu niečo hľadáme,“ píše vo svojom príbehu Stanislava Farkašová, ktorá je zostavovateľkou výstavy a zároveň jednou zo siedmych autorov, ktorí prispeli svojimi fotografiami zachytenými na najdlhšej, približne 770 kilometrov dlhej pešej turistickej trase vedúcej naprieč celým Slovenskom.

Cesta hrdinov SNP, sledovaná červenou turistickou značkou vinúcou sa z Dukly až na Devín, sa dnes stala akýmsi fenoménom nielen slovenských diaľkových turistov. Nasledovať červenú značku budete môcť aj v Posádkovom klube v Trenčíne počas celého festivalu. Nie, nemusíte prejsť takmer 800 km za dobrodružstvom. Stačí pár metrov (a niekoľko schodov) a značka vás privedie k menšej expozícii s príbehmi a fotografiami siedmich ľudí, ktorí zdolali svoju cestu hrdinov SNP.

Čakať vás budú veselé historky, príbehy o prekážkach na ceste, osobné straty a psychické posilnenia. Fotografie vám odhalia krásy Slovenska, no zároveň vás nechajú nahliadnuť aj do každodennej improvizácie bežného SNP-čkara, ktorá vytvára množstvo vtipných momentov. V jednom sa ale všetci vystavujúci zhodnú. Táto cesta dá človeku viac než dosť. Okrem objavovania nádherných miest našej vlasti sú najväčšou hodnotou ľudia. Cesta im ponúkla možnosť stretnúť výnimočných a nesmierne srdečných ľudí. Vďaka nej mohli nadviazať skutočné priateľstvá, ktoré prežili aj koniec cesty SNP.

Atmosféru cesty SNP môžete načerpať aj vo štvrtok večer pri filme Adama Lisého „Po červenej domov“, ktorý zachytáva 2-mesačné putovanie sympatickej mladej rodinky s tromi malými deťmi a krásny príbeh o tom, že aj neúspešný prechod Cesty hrdinov SNP môže byť úspešnou cestou za poznaním. Bude to o ceste a deťoch, ktoré učia nás dospelákov ako žiť!

V sobotu popoludní sa môžete tešiť aj na príbeh ultrabežkyne Soni Kopčokovej vo filme „Sama na ceste“, ktorý bude doplnený besedou s ňou a režisérom filmu Viliamom Bendíkom.

Nechajte sa vtiahnuť do atmosféry cesty a kto vie, možno aj vy jedného dňa vyrazíte zdolať sami seba a najznámejšiu diaľkovú turistickú trasu Slovenska.