Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých

Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých

HoryZonty

Sprievodné podujatia

Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých

Divider Image

Sekcia Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých je súčasťou festivalu už deviaty rok. Realizácia myšlienky upriamiť pozornosť na ľudí so zdravotným znevýhodnením cez špeciálnu sekciu sa zameriava na filmové prezentácie, ale aj umelecké a športové workshopy a prezentácie, ktoré približujú svet zdravotne postihnutých.

 

Témou sa zaoberáme z rôznych aspektov, s akcentom na spojenie športu a umenia, resp. uplatnenia tvorivého potenciálu zdravotne znevýhodnených ľudí, či už fyzicky, zmyslovo alebo mentálne. Prezentácie hostí a filmov, ktoré sa týkajú športového, umeleckého i bežného života zdravotne znevýhodnených, vytvárajú priestor na diskusiu a podporujú záujem ľudí pochopiť život s bariérami napriek tomu, že človeku je prirodzené skôr vyhýbať sa témam, ktoré sa spájajú s prekážkami a ťažkosťami. Povzbudením pre nás, organizátorov, pre realizáciu sekcie je, že priblíženie života hendikepovaných ľudí je motivujúce a inšpiratívne, keďže energia, vôľa a vytrvalosť týchto ľudí často prekonáva spôsob prekonávania prekážok „nás zdravých“. Taktiež sme nesmierne vďační za stretnutia s ľuďmi, ktorí zdravotne postihnutým pomáhajú realizovať ich sny a sú im podporou, pričom to robia s radosťou, zanietením a veľakrát aj na úkor svojho vlastného pohodlia.

Jednotlivé podujatia sekcie prebehnú v rôznych termínoch a na viacerých miestach, medzi iným aj v Lezeckom centre Trenčín či chránenej dielni v kaviarni Na ceste v Katovom dome.

Program sekcie realizujeme s podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

Prezentácie filmov, ktorých umeleckou témou sú výkony fyzicky hendikepovaných ľudí.


ŠTVRTOK 10.11.2022 / premietanie ODA 19.00

Magické Grónsko, réžia: Markéta Hanáková / CZ / 2021 / 10 min

Skupina českých trekerov v divočine Grónska.

Žiadne chodníky, žiadni turisti, žiadny signál, žiadna civilizácia. Brody, predieranie sa vysokými kríkmi, preliezanie skál, ľadovec, milióny komárov a múch. Pôvodný plán znel 16 kilometrov denne „na pohodu“. Postupne bola skupina Čechov rada, keď prešla 9 km za deň. Kilometer  za hodinu bol veľakrát  nad ich sily. Grónsko ale bolo magické, dramatické, krásne, drsné. Proste ta pravá divočina. Ešte k tomu zvládli tento trek prejsť ako prví Česi.


PIATOK 11.11.2022 / premietanie ODA 14.30

Singlehanded / Jednou rukou, réžia: Stash Wislocki / USA / 2020 / 8 min

Príbeh Dustina Reynoldsa, ktorý sa bez skúseností s plachtením rozhodol stať prvým človekom s dvojitou amputáciou, plaviacim sa okolo sveta.

V roku 2008 išiel Dustin Reynolds na motorke, keď ho zrazil opitý vodič. Keď ležal na ceste, stále pri vedomí a uvedomujúc si, že prišiel o ruku a nohu, uvažoval o hroznej voľbe: zavolať záchranku a žiť ako zdravotne postihnutý alebo zomrieť  priamo na ceste.

O štyri roky neskôr Dustin, ktorý nemal žiadne námornícke skúsenosti, vyplával z Havaja v snahe stať sa prvým človekom s dvojitou amputáciou, ktorý sa sólo plavil okolo sveta. Odvtedy preplával viac ako 25 000 míľ z Havaja do Južnej Afriky až do Karibiku.

Film sleduje Dustina na plachetnici v Antarktíde, keď rozpráva svoj príbeh o nájdení útechy v temnote po nehode na oceánoch a moriach po celom svete.


PIATOK 11.11.2022 / premietanie ODA 19.00

Not Alone / Nie si v tom sama, réžia: Heather Mosher / CAN / 2021 / 43 min /

Po zasiahnutí lavínou a následnej smrti priateľky sa Sarah Hueniken snaží osobnú tragédiu preklopiť do pomoci iným.

Po tom, čo lavína pri lezení  v ľade pripravila o život jej priateľku  –  profesionálnu horolezkyňu a sprievodkyňu, Sarah Hueniken sa pristihne, že spochybňuje všetko o svojom živote v horách.  Športový výkon sa však pre ňu stane cestou, ako preklopiť osobnú tragédiu do pomoci druhým a zároveň pomyslenou odpoveďou na otázku „ako sa dá v horách žiť, aj keď nás pripravujú o život“.

Ani tentoraz v rámci našej sekcie nemôžu chýbať rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi…  V osobe prvého hosťa tohto ročníka sme našli nielen vynikajúceho športovca, ale aj aktívneho umelca, ktorý svoje diela tvorí priamo v prírodnom prostredí.


27. 10. 2022 / Kaviareň Na ceste, Matúšova ulica, Trenčín

Andrej Haršány

Diskusia s  Andrejom Haršánym, prvým slovenským paralezcom, ktorý sa umiestnil na medzinárodnej súťaži. Okrem týchto úspechov je úspešným sochárom, ktorý spája horolezectvo so sochárstvom priamo v krajine.

Andrej Haršány sa horolezectvu venoval už od 13 rokov, ešte pred úrazom, so zdravotným obmedzením. V júli 2022 sa zúčastnil Svetového pohára v paraclimbingu vo švajčiarskom Villarse, a získal v ťažkej konkurencii 2. miesto. Do Trenčína nám porozprávať o svojej ceste, po ktorej sa dostal až na túto úroveň. Okrem športových úspechov sa Andrej venuje umeniu; sochárstvu, ktoré posúva novými nezvyčajnými smermi. Príďte si vypočuť nezvyčajný príbeh a zapojiť sa do diskusie s týmto zaujímavým človekom.

3.11.2022 / Kaviareň NA Ceste, Matúšova ulica, Trenčín

Parasport24 – beseda s Miroslavom Buľovským

Prezentácia občianskeho združenia Parasport24, ktoré pomáha najmä ľuďom s hendikepom. Založené bolo vo februári 2006, od kedy občianske združenie pomáha najmä ľuďom s hendikepom, ktorí potom spoločne pomáhajú ďalej iným. Spolu tak aj so známymi osobnosťami spoločenského života pomáha o.z. naprieč celým Slovenskom stále viacerým ľuďom, ktorí to potrebujú.

Miroslav Buľovský nám príde porozprávať o úspechoch občianskeho združenia Parasport24, ktoré už roky vo veľkom pomáha organizáciou charitatívnych podujatí, z ktorých najznámejšie sú charitatívno-športová akcia Parasport24 Tour, charitatívne behy, či kultúrne podujatie Hudba bez bariér. Dozvieme sa o rôznych ľudských príbehoch, ktorým združenie zmenilo život.


19.10.2022 / Lezecké centrum, Trenčín

PRELEZME HENDIKEP

Zážitkový workshop lezenia s obmedzením pod dohľadom inštruktorov spojený s premietaním, ponúkajúci príležitosť vyskúšať si, aké je to robiť taký náročný šport, ako je lezenie, s určitým znevýhodnením

Hoci sa pomyselné festivalové brány pre návštevníkov otvoria až v novembri, prvého podujatia, ktorým bude zážitkový workshop lezenia s obmedzením pod názvom Prelezme hendikep, sa môžu návštevníci zúčastniť už o necelý mesiac skôr.
Okrem lezenia s obmedzením pohybu či „naslepo“, ktoré si môžu deti i dospelí vyskúšať pod dohľadom inštruktorov, bude súčasťou podujatia aj premietanie krátkych outdoorových filmov. Zážitok netradičného športového zážitku nás môže priviesť k zastaveniu a zamysleniu sa nad tým, aké obrovské množstvo bariér musia prekonávať hendikepovaní ľudia a koľko úsilia, trpezlivosti, vytrvalosti a sily stojí za ich úspechmi.

Liezť naslepo alebo s obmedzením pohybu bude možné v Lezeckom centre Trenčín v stredu 19. októbra 2022, premietanie filmov bude situované v jeho bouldrovej časti. Začiatok podujatia je naplánovaný na 18:00 hod.

Lezecké centrum Trenčín sa nachádza na ulici Ľ. Stárka v areáli Ozeta.


5.11.2021 / kaviareň Na ceste, Matúšova ulica, Trenčín

TVORENIE NA CESTE

Tvorivý worskshop v kaviarni Na ceste, ktorá je chránenou dielňou klientov s mentálnym postihnutím

Tento výtvarný kreatívny workshop umožňuje spojiť na chvíľu rôzne svety, aby mohlo vzniknúť niečo nové a pekné. Cez umenie a výrobu upomienkových predmetov sa snažíme deťom priblížiť aj svet inakosti.

Týždeň pred začatím hlavného programu festivalu sa stretávame v Kaviarni Na ceste, kde spolu tvoríme pamätné predmety, ktoré sa používajú ako ocenenia na sprievodných podujatiach festivalu. Deti si skúšajú rôzne nové techniky a vyrobia niečo pekné. Asistujú nám aj pomocníci z denného stacionára z Adamovských Kochanoviec.

Tento rok sa tvorivé dielne budú konať v sobotu 5. novembra o 15:00 v Kaviarni Na ceste.


INAKOSŤ V DETSKOM SVETE

Spolupráca s deťmi pri znázorňovaní a vysporiadavaní sa s inakosťou