HoryZonty

Reporty

Martin s krošňami - Nosičov sen

Divider Image

V sobotu 11 .novembra sme si spolu užili už pätnásty ročník Nosičovho sna, ťažkých, ale zaujímavých a pekných pretekov vo vynáške pivného suda na nosičskej krošni.

Počasie nám v piatok naznačovalo, že to s ním nebudeme mať ľahké, ale napokon dodržalo tradície, umúdrilo sa, a nakoniec sme mohli celé preteky absolvovať v síce chladnom, no príjemnom počasí.

Pretekári sa začali trúsiť k registrácii hneď od začiatku pretekov o 9:30 a my sme mohli postupne púšťať na trať všetkých 107 borcov, ktorí našli odvahu a išli sa popasovať so 105 farskými schodmi v klasických disciplínach Nosiči, Nosičky a Nosíčatá.

Tradične najviac súťažiacich bolo v kategórii detí. Niektorí menší pretekári chceli absolvovať trať vyslovene sami – ako napríklad päť ročný Filipko Masarovič. Iní zase tvorili rodinné alebo manželské zoskupenia. Babjakovci išli napríklad celá família a bolo to veľmi fotogenické, milé a vôbec to neubralo zo športového nasadenia. Práve naopak! Veľmi sympatické boli aj štarty otca Majka Benka so synom Marošom či manželov Lucie a Mareka Rzavských.

Sme radi, že na naše preteky zavítali aj cezpoľní. Z Rajeckých Teplíc si na Nosičovom sne zasúťažili decká z krúžku Cestovateľov aj s pani učiteľkou. Keby len zasúťažili! Hneď brali štvrté, tretie aj druhé miesto a tak si Juraj Urbanec (37:70), Dianka Dolníková (37:32) a Šimon Mariak (32:62) odnášali z Trenčína nielen pekné zážitky, ale aj zopár ocenení.

Po minuloročnom druhom mieste už nenechal nič na náhodu Jakub Lesaj a presvedčivo zvíťazil v kategórii Nosíčat v super čase 24:90.

Veľmi pekné boli preteky Nosičiek. Zúčastnilo sa ich až 24 žien a dievčat. Väčšina kvalitnejších rýchlejších časov sa motala pár sekúnd po minúte. To sú všetko parádne výkony, keď berieme do úvahy, že dámy zápasili na schodoch s 30kg nákladom na nie celkom komfortnej krošni.

Štvrté miesto obsadila s časom 1:05:41 Ivonka Pavlisová, tretia bola Zuzňa Jargašová (1:03:82). Prvú priečku si dlho držala Janka Lesajová, lebo 105 schodov sa jej podarilo absolvovať za 1:01:75. Vlastne to tak bolo takmer do samého konca. Keď sa však na recepcii prihlásila Kamila Chomaničová, všetci sme tušili, že prišla víťazka pretekov. Kamila nenechala nič na náhodu, vyhrala úplne suverénne a s časom 47:04 min vyrovnala svoj minuloročný traťový rekord! Bola jedinou pretekárkou, ktorá dokázala stlačiť výsledný čas pod jednu minútu!

Aj medzi chlapmi mal Nosičov sen veľmi podobný priebeh. Až traja Nosiči mali čas 55 sekúnd a rozhodovali len stotiny sekundy. Štvrté miesto obsadil s veľmi dobrým časom Samo Kubica (55:57). Dlhoročná stálica na stupňoch víťazov, Juro Bobot, si dlho držal vedúcu pozíciu s časom 55:45, no nakoniec sa mu ušlo „len“ tretie miesto. A tak, ako v kategórii Nosičiek, tak aj medzi mužmi plieskal bič na konci. Najprv išiel do priebežného vedenia Jakub Jando s výsledným časom 55:26, no ten mu napokon na víťazstvo nestačil. V úplne poslednom štarte 15. ročníka Nosičovho sna ho prekonal Matej Kvasnica s časom 50:39!

Celý Nosičov sen Team sa veľmi teší z vašej účasti a z vašej podpory, ktorú dávate našim spoločným pretekom a festivalu HoryZonty! A rovnako sa tešíme z vašich športových výkonov a gratulujeme vám k nim! Vôbec nezáleží na výslednom čase a umiestnení vo výsledkovej listine. Každý, kto skúsil trať Nosičovho sna v akejkoľvek kategórii a s akýmkoľvek nákladom, si zaslúži uznanie! 

Nosičov sen robíme radi, radi s Vami blbneme a radi Vám fandíme. Dúfame, že tak bude aj o rok!

Nech je všetok náklad vždy vynesený! 

Nosičov sen Team  

Výsledková listina – Nosičov sen 2023

Výsledková listina – Nosičov sen 2022

Výsledky starších ročníkov nájdete v archíve festivalu v reportoch jednotlivých ročníkov.