HoryZonty

Reporty

Soňa Zelisková - Tvorenie na ceste

Divider Image

Tento rok sme v rámci našej špeciálnej sekcie Umenie a šport v živote zdravotne postihnutých mali možnosť vidieť a zažiť rozprávanie a dielo nevidiacej keramikárky Soni Zeliskovej z Dubnice nad Váhom.

29. októbra sme sa stretli v kaviarni Na ceste v Katovom dome. So Soňou sme vyrábali medaile, ktoré môžete získať v rámci sprievodného programu festivalu HoryZonty – Nosičov sen alebo Cyklo DIVOčiny Tour de HoryZonty. Viacerí si vyskúšali aj vytočiť vlastný výrobok na kruhu za asistencie a pomoci od Soni. Popri tom všetkom nám pri kávičke porozprávala svoj životný príbeh. Je to žena plná energie, ktorá zvláda všetky životné situácie s humorom a úsmevom.

V 13-tich rokoch jej diagnostikovali cukrovku, ktorá jej o 13 rokov neskôr vzala zrak. To ju však neurobilo slepou, lebo ako sama hovorí, slepí ľudia sme niekedy my všetci, keď nevidíme potreby iných. Keď stratila zrak, náhodou sa jej do rúk dostala hlina a zistila, že to je jej ďalšia cesta. Začala sa venovať keramike a dnes okrem vlastnej tvorby vedie kurzy keramiky pre deti „od 0 do 88 rokov“.

Kaviareň Na ceste  je chránená dielňa, kde Vás obslúžia klienti z Domova sociálnych služieb v Adamovských Kochanovciach. Ponúkajú výbornú kávu, bylinkové čaje, či malé občerstvenie v príjemnom priestore. Sú to naši každoroční partneri a pomocníci pri rôznych aktivitách.