Gabriel Čmárik / Grónsko – objavovanie neznámych vertikál

Lezecký príbeh Gaba Čmárika začínal pred 22 rokmi na rodnej Skalke pri Trenčíne. Postupne preliezol Tatry, Alpy, Patagóniu, Yosemity, Pakistan, Nepál. Jeho výstupy boli ocenené na Slovensku najvyšším možným horolezeckým ocenením, ktorým je Zlatá karabína. Tieto má vo vitrínke dve. Jednu za prelez novej cesty v Karakorame, na vrchol Great Trango, prvovýstup alpským štýlom, čo znamená bez akejkoľvek ľudskej podpory. Cestu nazvali so spolulezcom Dodom Kopoldom „ASSALAM ALAIKUM“, s hodnotením 8/A2/ABO, 90 dĺžok, s viac ako 3000 lezeckých metrov. Tento výstup bol nominovaný medzi desať najlepších výstupov na celom svete, ktoré sa uchádzali o najprestížnejšie horolezecké ocenenie PIOLET D´OR. Druhú zlatú karabínu získal za prelez cesty „DRASTISSIMA“ (hodnotenie VI/6/ABO, 2200 m), ktorá vedie na vrchol Uli Biaho, taktiež v pakistanskom pohorí Karakoram.

Zo svojich ciest si vždy domov doniesol vo vrecku nové skúsenosti, ktoré ho posunuli vpred a ukázali ľuďom, že človek dokáže prežiť aj v najodľahlejších častiach sveta a na týchto miestach zvládne dosahovať hodnotné športové výkony.

Na jachte vedenej skúseným slovenským kapitánom Vladom Porvazníkom a jeho parťákom nemeckej národnosti Ralfom Jägerom sa vydali na plavbu západným pobrežím Grónska horolezci Gabriel Čmárik, Michal Sabovčík, Martin Krasňanský a Sylvia Krištofovičová, spolu so skúseným paraglidistom Jurajom Koreňom. Táto expedícia bola druhá v rámci projektu ,,SEVEN VIRGIN SUMMITS´´, ktorej cieľom je vystúpiť na panenské vrcholy siedmych svetadielov a zostúpiť nadol pomocou paraglidu. O jednej takejto výzve nám na HoryZontoch v roku 2018 porozprávali hlavní iniciátori projektu Michal Sabovčík a Juraj Koreň, po tom ako v Antarktíde vyliezli a zleteli vrchol Divoká (1057m.n.m.).

V júli tohto roku prekročili severnú polárnu kružnicu a vydali sa smerom na sever objavovať steny, ktoré neboli doposiaľ zlezené. Ich základným táborom bola práve spomínaná jachta Civetta II, a už len plavenie sa za polárnym kruhom bol pre nich zážitok na celý život.

Lezenie v 800 metrovej neznámej stene pri nezapadajúcom slnku, nad plávajúcimi siluetami veľrýb, je príbeh, ktorý by nám chcel Gabo priblížiť v sobotu 9.novembra vo večernom filmovo-prezentačnom bloku v klube Lúč.

Gabriel Čmárik (37)

Lezie od roku 1996.

Má za sebou ťažké výstupy vo Vyokých Tatrách, Alpách, Patagónii aj Himalájach.

Prvovýstupy Grónsko:

  • Veľryba 7 C1 R4, Gabriel Čmárik, Martin Krasňanský, Michal Sabovčík, 6. -7.7.2019, 17 hodín nonstop, 15 dĺžok+250 m, Kungut Peak, 800 m, Kangeq Island, West Coast, Grónsko
  • Sardinka 6+ R2, Gabriel Čmárik, Martin Krasňanský, Juraj Koreň, 1.7.2019, Sáningassoq Island, 280 m, West Coast, Grónsko
  • First Men 6b, Gabriel Čmárik, Martin Krasňanský, 24.7.2019, Inquip Tunule, oblasť Maniitsoq, Grónsko
  • Insomnia 7- R2, Gabriel Čmárik, Martin Krasňanský, Michal Sabovčík, 12.-13.7.2019, Qavdlunad Island, 455 m

Fotografie: