Ján Hazucha – Maratónec
/ beseda s maratónskym šampiónom

Športuje od detstva. Ako chlapec hrával futbal, veľa behal po vonku, vo vysokoškolských časoch sa venoval turistike a horolezectvu. Liezol v Tatrách, Alpách, na Kaukaze, aj v Pamíre.

„Za dobrými výsledkami nie je špeciálny tréning ani špeciálna strava. Najviac mi pomáha to, že som žil celý život aktívne,“ tvrdí slovenský vytrvalec, ktorý svoj prvý maratón odbehol v roku 1988 vo Zvolene. Trvalo mu to 3 hodiny a 29 sekúnd, toľko ako teraz, po 30-tich rokoch v Londýne. Svoj osobný rekord zabehol v 47 rokoch, keď mal v cieli 42,195 kilometrovej maratónskej trate výsledný čas 2:56 hod.

Dodnes odbehol 115 maratónov. Zo šestnástich účastí na košickom Medzinárodnom maratóne mieru vyhral deväť krát, zvíťazil aj na maratónoch v Prahe, Aténach či vo Viedni. Hoci by si kedysi ani nepomyslel, že sa vôbec dostane na niektorý prestížny, začal ich vyhrávať. V apríli tohto roku, po víťazstvách vo veteránskej kategórii v Berlíne, Bostone, New Yorku, Chicagu a Tokiu, vyhral v Londýne aj posledný zo šestice najprestížnejších World Marathon Majors.

Neúnavný Zvolenčan, ktorý stále pracuje ako stavebný inžinier – statik, o svojich úspechoch s pokorou vraví, že do veľkej miery za ne môže aj šťastie. Vytrvalosť, ktorá je základom maratónskeho behu pripisuje génom, no aj kondícii nadobudnutej v mladosti... Dodnes cvičí, chodí plávať, v zime bežkuje. V bežeckom lyžovaní je dokonca slovenským rekordérom. Za celú 46-ročnú históriu Bielej stopy na Skalke pri Kremnici nevynechal ako jediný Slovák ani jeden ročník!

Tešíme sa veľmi, že príde aj na HoryZonty! S maratóncom par exellence, Jánom Hazuchom, sa môžete stretnúť v piatok popoludní.

Zdroj info
behej.com/bezecke tabulky; dennikn.sk; samosprava.zvolen.sk

Fotografie: