Marián Šajnoha, Vlado Linek, Rasťo Hatiar - 100 rokov JAMES

Vznik názvu slovenského horolezeckého spolku bol podľa historických prameňov kuriózny. Skrsol vo veselej nálade v hlavách trojice kamarátov zo Spiša na Chate pri Zelenom plese, kde sa presunuli po úspešnej horolezeckej túre. Veríme, že dobrá nálada bude panovať aj v posledný festivalový večer, v sobotu 13. novembra, kedy si na festivale pripomenieme nielen výročie založenia spolku, ale aj ďalšie významné momenty histórie a súčasnosti slovenského horolezectva. Na pódiu privítame Mariána Šajnohu, Vlada Kaza Lineka a Rasťa Hatiara, diskutovať s nimi bude Jaro Dutka.

Marián Šajnoha

Narodil sa v r. 1939, pochádza z Hnúšte, žije v Bratislave. Horolezectvu sa venuje od roku 1960. Vo Vysokých Tatrách vyliezol viac ako 300 výstupov, liezol na Kaukaze, v Alpách, zúčastnil sa aj horolezeckých expedícií do vysokých hôr – Hindukúš a Himaláje. V r. 1978 bol vedúcim expedície na severný vrchol Nanga Parbatu, ktorá vzbudila ohlas v celom horolezeckom svete. V r. 1990 sa podieľal na obnovení SHS JAMES a bol zvolený za jeho predsedu. Do r. 2012 pôsobil v Horolezeckej škole Encián. Publikoval články v odborných aj populárnych časopisoch, napísal viaceré učebné texty, je aj autorom monografií Diamír – Kráľ vrchov, Diagnóza: Horolezec a Príbeh jedného zimného prechodu hrebeňa Vysokých Tatier. Je spoluautorom knihy 100 rokov JAMES, vydanej pri príležitosti jubilea slovenského horolezeckého spolku.

Vladimír Kazo Linek

Narodil sa v r. 1964, do roku 1984 bol aktívnym moderným päťbojárom. Na svojom konte má množstvo výstupov z oblastí po celom svete. V roku 1994 uskutočnil letný priestup hlavného hrebeňa Vysokých Tatier za čistý lezecký čas 36 hodín, liezol aj v USA, Grónsku, na Madagaskare, v Indii, Pakistane, Peru, Chile, Kirgizstane. Je členom výkonného výboru SHS JAMES, členom komisie alpinizmu, šéfredaktorom časopisu Horolezec a spolupracovníkom zahraničných horolezeckých časopisov, spoluautorom lezeckých sprievodcov i publikácie 100 rokov JAMES.

Rasťo Hatiar

Založil spoločnosť CEPER FILM, s.ro., ktorá sa zaoberá produkciou dokumentárnych filmov najmä z horského prostredia. Ako kameraman spolupracoval na mnohých projektoch. Medzi najvýznamnejšie patrí spolupráca s režisérom Pavlom Barabášom na filmovom seriáli Príbehy Tatranských štítov I - IV, taktiež spolupráca na filme o extrémnych športoch Tatry bez Limitov v koprodukcii spoločnosti Adidas. Ako režisér a producent od januára 2018 vyrába pravidelnú mesačnú reláciu o horských a extrémnych športoch pre RTVS - EXTRÉMNE V HORÁCH. Na festivale HoryZonty sme mali možnosť vzhliadnuť jeho viaceré filmy - Zabijácka krása, Slepá dôvera, Obyčajní chlapci, Teória šťastia podľa Rybanského, Vrcholová príťažlivosť a Nechcený autoportrét. Dnes 48-ročný kameraman a režisér je držiteľom mnohých cien na slovenských aj viacerých významných medzinárodných filmových festivaloch.

Slovenský horolezecký spolok (SHS) JAMES

Združuje, podporuje, školí a vzdeláva viac ako 6000 záujemcov o horolezecké športy, zaisťuje výstupové cesty v skalných oblastiach na Slovensku a vo Vysokých Tatrách, vydáva časopis Horolezec, obhospodaruje spolu s Klubom slovenských turistov (KST) 4 chaty vo Vysokých Tatrách, organizuje rôzne akcie a súťaže. SHS JAMES je zakladajúcim členom medzinárodnej horolezeckej federácie UIAA.

Použité zdroje:


V. Linek, M. Mižičko, M. Šajnoha a kol.: 100 rokov JAMES. História slovenského horolezectva. 2021
james.sk
rastohatiar.sk