Jan Kopka /extrémny biker
Iditarod Trail Invitational – na bicykli 1800 kilometrov naprieč Aljaškou

Okrem Iditarod Trail Invitational na Aljaške absolvoval Jan Kopka aj množstvo ďalších náročných pretekov. Niekde na začiatku to boli etapové mountbikové preteky naprieč Austráliou, v roku 2004 štyri tisíc kilometrov dlhé Great Divide Race z Kanady do Mexika, medzi poslednými to bol 1700 kilometrový Silk Road Mountine Race v Kirgistane...

Ako však sám Jan hovorí, práve Aljaška ho obrátila do celkom iného myšlienkového módu.

„Austrálska buš. Africká Sahara. Mongolsko. Kostarika. Dolomity. Skalisté hory. To všetko boli miesta, ktoré ma poznamenali. Tisíce zážitkov teraz dávam do jednej vety, pretože duchu Aljašky sa nič nevyrovná. O to viac, keď ňou prechádzate v zime. Malá chyba znamená vážne komplikácie, veľká chyba ohrozenie života.“

Na Aljaške sa Jan stretáva s indiánmi a Eskimákmi, ktorí svojím jednoduchým, prírodným životom ovplyvnia snáď každého, kto s nimi príde do styku. Spoločnosť mu robia vlky, snežné búrky, mrazy... Ticho, ktoré je počuť a stovky kilometrov samoty... To všetko s kulisou nádhernej, nespútanej prírody...

„Pohyboval som sa tam na hrane, podával vysoké fyzické výkony a málo spal. Tri týždne vkuse, vo veľkom mraze, kedy teplota klesla aj štyridsať stupňov pod nulu. Neviem, ako je to možné, ale okolie mi dodávalo energiu. Často som bol nadoraz vyčerpaný, ale zároveň som cítil nadšenie z prírody, ktorá ma dobíjala. Neobjímal som stromy, ani som sa nerozprával s kameňmi. Bolo to obyčajná radosť z faktu, že som súčasťou tej veľkosti,“ hovorí Jan.

O tom, čo úspešný český biker zažil a prežíval na svojich cestách, sa môžete dozvedieť viac v sobotu 9. novembra 2019 vo večernom filmovo-prezentačnom bloku v kine Hviezda.

Jan Kopka / vizitka

  • • 1969 – 1983 – člen závodného družstva zjazdového lyžovania
  • • 1979 – 1991 – cestná vrcholová cyklistika (na ceste patril k širšej československej špičke 80. rokov)
  • • 1993 – súčasnosť – MTB a cestná cyklistika na amatérskej báze
  • • 1996 – súčasnosť – extrémne, prevažne transkontinentálne preteky

Absolvoval austrálsku Crocodile Trophy, MTB závody TransAlp Challenge s celkovým prevýšením viac ako 20 kilometrov, najdlhšie MTB preteky sveta Great Divide Race, Trans Rockies v Skalnatých horách, Mongolia Bike Challenge mogolským vnútrozemím, Rovaniemi na polárnom kruhu, Baja Divide Mexico (2 900 km mexickým polostrovom) a ďalšie.

Od roku 2011 organizuje preteky 1000 Miles Adventure.

Myšlienku na tieto v našich podmienkach unikátne preteky nosil v sebe dlho, motivovali ho pritom jeho vlastné zážitky. Preteky sú určené pre bikerov, bežcov, chodcov, kolobežkárov a všetkých, ktorí sa pohybujú vlastnou silou. Každý nepárny rok začínajú v najvýchodnejšej slovenskej obci Nová Sedlica a končia v Skalnej pri Chebe, párny rok sa ide opačným smerom. Stanovený je len štart a cieľ a trasa prírodou, ktorú musia pretekári dodržať. Kedy a kde spia, kedy idú, čo jedia je len na nich. Cielená podpora je zakázaná.

„Chcem ľuďom v Česku a na Slovensku sprostredkovať aspoň v základnej verzii zážitky, ktoré dokážu totálne obrátiť rebríček hodnôt. A napríklad aj zmeniť pohľad na život v tejto spoločnosti,“ hovorí Jan.

Okrem toho organizuje napríklad kempy na snežných bicykloch, vyrába snežné bicykle a špeciálne doplnky, poriada prezentácie. Je autorom kníh Cesty peklem a sněhem a Ve spárech Aljašky. Žije v Jablonci nad Nisou.

Zdroj info
jankopka.cz
bezfrazi.cz