Tomáš Petrík

Tomáš sa v Tatrách narodil a spätý s nimi aj celý jeho doterajší život. Od malička mu je blízky aj život na chatách, do svojich desiatich rokov to bola hlavne Zamkovského chata, kde bol jeho otec chatárom a vďaka tomu mal neskôr pri potulkách po Tatrách dvere otvorené aj do zákulisia iných chát. Od svojich 14-tich rokov začal sa venovať lezeniu. Ku svojim detským snom, inšpirovaným otcovou „horolezeckou“ knižnicou, sa priblížil viac krát počas horolezeckých expedícií v Himalájach a v Karakorame.

S horami sa spája aj jeho profesijný život. Desať rokov pracoval ako záchranár Horskej záchrannej služby, od roku 2010 je horským vodcom. V roku 2011 prevzal chatárčenie na turistami aj horolezcami vyhľadávanej Chate pri Zelenom plese. Na festivale nám Tomáš porozpráva o sebe, o živote v horách a na chate, aj o ľuďoch, ktorí do hôr chodia.

„Chaty sú tu kvôli tomu, aby ľudia mali k sebe bližšie. I keď sem dôjde niekto, kto sa zabudol v doline vypnúť, tak po pár hodinách alebo nejakom zážitku to opadne a začína vnímať svet krásny, ako v skutočnosti je. To je asi trochu poslanie hôr a týchto chát.“

Tomáš Petrík

- Narodil sa v Tatranskej Lomnici v r. 1969. Vyštudoval gymnázium.
- Desať rokov pracoval v Horskej službe. Od roku 2010 pôsobí ako profesionálny horský vodca UIAGM.
- Je aktívnym horolezcom. Liezol v Tatrách, Alpách, v Himalájach a Karakorame.
- Posledných desať rokov spravuje Chatu pri Zelenom plese.
- Je otcom dvoch synov.

Zdroje informácií:
http://stara.emontana.cz/tomas-petrik-brncala/
https://modralanovka.sk/chata-pri-zelenom-plese/