Pavol Urbaník a Martin Urbaník
beseda k filmu „Značkár – Stefanik Trail“

Pavol Urbaník začal aktívne behať po svojej šesťdesiatke. Keď jeho syn Martin prišiel s nápadom zorganizovať ultrabežecké podujatie na počesť Milana Rastislava Štefánika, otec sa k nemu okamžite pridal a ochotne priložil ruku k dielu. Svojho syna okrem toho sprevádza ako podpora na každom veľkom ultra podujatí doma i vo svete a aktívne pomáha na občerstvovačkách ultra pretekov po celom Slovensku ako dobrovoľník.

„Počas dvoch týždňov nabehá v kopcoch na trase „Stefanik TRAIL 144“ viac ako 300 km, aby dôkladne vyznačil nočnú aj dennú trasu pre viac ako 700 bežcov. Kto niekedy značil pretek, vie, že to vôbec nie je jednoduché. Neustále zmeny tempa a neustála ostražitosť, aby sa na trase nevyskytla chyba, ktorá spôsobí nechcené kufrovanie, je neuveriteľne náročným zadaním aj pre mladších švihákov. Nie však pre Paliho, ktorý to robí z úprimného srdca už 6 rokov,“ hovorí o hlavnom protagonistovi filmu „Značkár“ jeho režisér Viliam Bendík.

Martin Urbaník je Paliho syn. V role bežca sa zúčastnil viacerých ultrabežeckých podujatí na Slovensku, ale napríklad aj známych pretekov „Ultra Trail du Mont Blanc“ okolo Mont Blacu či „Lavaredo Ultra Trail“ v Dolomitoch.

Preteky „Stefanik Trail“ organizuje od roku 2013. V roku 2016 stál pri zrode charitatívneho projektu „Ultra Lanovka pre Plamienok“, ktorého cieľom je finančná zbierka pre detský mobilný hospic Plamienok.

Martina Urbaníka návštevníci HoryZontov poznajú vďaka filmom Viliama Bendíka „12CH Vysoké Tatry Trail“ a „Kroky na hrane“. Film „Značkár“, ktorý uvedieme tento rok, získal na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade „Čestné uznanie - za zobrazenie spojenia rodinného puta so športovým výkonom a dobrovoľníctvom“.

Besedu o behu si nenechajte ujsť v sobotu popoludní. Martin a jeho „tata“ Pali sa nám predstavia v kine Hviezda.

Zdroj info
bendikfilms.com
martinurbanik.sk

Fotografie: