Jozef Metelka

Prezentácia Jozefa Metelku - report

Prvé podujatie 12. ročníka festivalu HoryZonty je úspešne za nami. V príjemnej atmosfére klubu Lúč sa vo štvrtok 28. septembra 2017 stretli priaznivci cyklistiky a outdoorových športov s úspešným slovenským športovcom Jozefom Metelkom.

Podujatie sa konalo v rámci sekcie Umenie a šport v živote telesne postihnutých, ktorá je aj tohto roku súčasťou festivalového programu. Cieľom sekcie je prezentovať špičkové výkony ľudí s hendikepom, a tak sympatický 31-ročný športovec porozprával publiku všetkých vekových kategórií nielen o svojich profesionálnych úspechoch v cyklistike, ale aj svojej veľkej záľube v outdoorových športoch, letnom aj zimnom lezení, skialpinizme či jazde na horskom bicykli.

Jedny dvere sa človeku zatvoria, mnoho ďalších sa otvorí

Jozef sa narodil v Piešťanoch. Od malička inklinoval ku športom, s rodičmi chodil do hôr, bicykloval na horskom bicykli, venoval sa tenisu. Nečudo, že so športom súvisel aj výber vysokej školy vo Veľkej Británii a následné kariérne smerovanie na cestu tenisového trénera.

Po automobilovej nehode, ktorá ho pripravila o nohu, sa však Jožkovi zmenil život. Zo začiatku bolo ťažké pochopiť, že v súčasnej dobe nejestvuje technika, ktorá by bola schopná „dať človeka dokopy akoby sa nič nestalo“. Fakt, že príde o nohu mu pomohli prijať konzultácie s Dr. Handersonom Slaghterom, ktorý ho dokázal presvedčiť, že všetko je len v hlave a keď človek niečo chce dosiahnuť, dosiahne to, či tú nohu má alebo nemá.

Cyklistika bola prepojením so životom pred a s novou situáciou

Jožkovi sa životný reštart podaril. Po tom, ako sa po operácii zobudil bez nohy, bol nútený spraviť doslova krok do neznáma. Zanechal trénovanie a vydal sa na novú cestu. Sloboda pohybu, ktorú máme, nie je samozrejmá, uvedomil si na začiatku svojho „nového života“, no zároveň zistil, že ľudské telo je prispôsobiteľné na veľa okolností. Po úraze si povedal, že práve cyklistika by mu mohla pomôcť prekonať jeho ťažkú situáciu. Vždy som chcel jazdiť, spomenul Jožko počas besedy, a tak bola cyklistika prepojením so životom „pred“ a s novou situáciou. Vďaka kamarátovi objavil úplne náhodou cestnú cyklistiku a po pár tréningoch prišiel na to, že práve týmto smerom by sa mohol uberať jeho ďalší život.

Aj bez medaile sa dá prežiť niečo úžasné

Jozef Metelka, ktorý už niekoľko rokov žije vo Veľkej Británii, patrí v súčasnosti medzi najúspešnejších slovenských športovcov. Je päťnásobným majstrom sveta a dvojnásobným paralympijským víťazom. Na otázku, ktorú z medailí si váži najviac, odpovedá, že všetky sú preňho svojim spôsobom rovnako významné, no predsa každá je iná a niečím výnimočná. Najvzácnejšia je tá z Ria, no veľmi si cení napríklad aj svoju účasť na Svetovom pohári v Glasgowe, kde štartoval so zdravými a jedným dychom dodáva, že aj bez medaile sa dá prežiť niečo úžasné.

Hory a šport ho ťahali dopredu

Chcel som sa opäť vrátiť k tomu, čo som robil predtým a ťahalo ma to do kopcov a dopredu, pokračuje vo svojom životnom príbehu Jožko, ktorého v poslednom období veľmi nadchli práve aktivity súvisiace s horami a prírodou. Skialpinizmus, lyžovanie, letné aj zimné lezenie a za tým všetkým túžba stať sa horským vodcom. Vybuchlo to, čo som potláčal, spomenie na margo svojich outdoorových aktivít, ktorým venuje toľko času, koľko mu jeho náročný, viac menej celoročný tréningový a súťažný program dovolí. Hory a šport mi pomohli. Nikdy som nevedel obsedieť, priznáva s úsmevom Jozef, ktorý rád skúša aj menej tradičné oudtoorové „disciplíny“. Spomedzi nich spomenieme napríklad vynášku 50 kilogramovej krošne na Chatu pod Rysmi, kedy sa táto nezvyčajná „turistika“ pod taktovkou chatára Viktora Beránka rýchlo zmenila na ochutnávku nosičského chlebíka spojenú napríklad aj so škrabaním zemiakov v kuchyni na chate.

Pomohlo, keby viac ľudí o tom hovorilo...

Čo dodať. Dve zlaté medaily z paralympiády v Riu de Janeiro 2016, päť titulov majstra sveta, či víťazstvo v Svetovom pohári v cestnej paracyklistike zďaleka nie sú všetko, čo môžeme na Jožkovi obdivovať. Jeho optimistický pohľad, odhodlanie a sila nevzdať sa a vzdorovať osudu, ktorý dokáže z minútu na minútu zmeniť život mladého človeka, ho radia medzi inšpiratívnych ľudí, ktorí majú čo povedať aj nám zdravým. Častokrát máme predsudky, častokrát vieme len veľmi málo o tom, čo všetko dokážu, čo prežívajú, čo potrebujú, s akými radosťami, ale aj starosťami sa potýkajú ľudia s hendikepom. A práve preto má význam robiť síce menej tradičné, no zmysluplné a hodnotné podujatia a komunikovať napríklad aj o živote telesne postihnutých. Ľudia sa boja toho, čo nepoznajú, a preto by pomohlo, keby viac ľudí o tom hovorilo. Keby viac hovorili aj ľudia s takýmito potrebami, pripomenul sám Jožko v závere diskusie.

Ďakujeme Jožkovi Metelkovi za možnosť nahliadnuť do jeho príbehu a za príležitosť zamyslieť sa nad tým, čo všetko máme, čo môžeme, a možno aj nad tým, čo by sme mohli...

Prezentácia Jozefa Metelku bola organizovaná v rámci špeciálnej sekcie Umenie a šport v živote telesne postihnutých, realizovanej vďaka finančnej podpore Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.